România a ratat calificarea la CE U19

Fotbal / Turul de Elită U19

Sport 09 Iunie 2014 / 00:00 576 accesări

După 0-5 în faţa Austriei, naţionala de fotbal sub 19 ani a României a fost învinsă, sâmbătă, şi de Rusia, scor 3-1 (0-1), la Turul de Elită de la Mogoşoaia, contând pentru calificarea la Campionatul European. În urma acestui rezultat, România U19 a ratat prezenţa la CE, indiferent de rezultatul de marţi, cu Norvegia. În meciul cu Rusia, tricolorii au deschis scorul prin Păun, în min. 23, dar ruşii au punctat de trei ori în ultimele 30 de minute ale întâlnirii, prin Miranchuk (61), Davydov (76 şi 80). Pentru România au evoluat din primul minut şi fundaşul dreapta al Farului, Robert Băjan, precum şi patru jucători de la FC Viitorul: Cristian Manea, Cosmin Achim, Ionuţ Vână şi Bogdan Vasile. În repriza secundă, pe teren au mai intrat doi jucători de la FC Viitorul: Ionuţ Mitriţă şi Răzvan Marin. Iată echipa folosită de selecţionerul Ştefan Iovan: Petrariu - Băjan, Achim, Manea, Dumitraşcu - Şerban, B. Vasile - Popadiuc, Vână, Păun - Puşcaş. Într-un alt meci disputat sâmbătă, Austria - Norvegia 3-1. Ultimele partide ale Turului de Elită se vor disptua astfel - marţi: Rusia - Austria şi România - Norvegia. Clasament: 1. Austria 6p (golaveraj: 8-1), 2. Rusia 6p (6-1), 3. Norvegia 0p (1-6), 4. România 0p (1-8). Prima clasată obţine calificarea la turneul final al Campionatului European de fotbal U19.