România a ratat calificarea la CM de futsal

Sport 16 Aprilie 2008 / 00:00 525 accesări

Deşi a terminat neînvinsă în barajul cu Cehia pentru calificarea la Campionatul Mondial, echipa naţională de fotbal în sală a României nu va juca la turneul final. După 1-1 în tur, la Pardubice, cele două echipe au terminat din nou la egalitate, 2-2, ieri, la Tg. Mureş, iar cehii merg în Brazilia pentru că au înscris mai multe goluri în deplasare! Fric şi Sluka au profitat de erorile portarului Klein şi au înscris în min. 6 şi 10. Gherman a redus din handicap pînă la pauză, iar Matei a egalat în prima parte a reprizei secunde. Cu toate că au presat puternic în ultimele zece minute, înlocuind la un moment dat portarul cu un jucător de cîmp, “tricolorii” nu au reuşit golul calificării, ratînd inclusiv cu poarta goală în faţă, cum a făcut Lupu în ultimul minut! Au jucat pentru România: Klein - Lupu, Al-Ioani, Matei, Gherman (au mai intrat: Rizan, Lorand Szocs, Şotîrcă, Dobre, Stoica şi Alpar Csoma). La meci au asistat 1.500 de spectatori. La turneul final al CM, programat în perioada 30 septembrie - 19 octombrie 2008, vor participa 20 de echipe: 4 din Asia, 2 din Africa, 3 din zona Americii Centrale şi de Nord, 4 din America de Sud (incluzînd Brazilia), 1 din Oceania şi 6 din Europa. S-au calificat deja Brazilia (ţara gazdă), Egipt şi Libia (din Africa), Spania, Rusia şi Cehia (din Europa).