România a ratat turneul final al CM de fotbal pe plajă

Sport 17 Iulie 2010 / 00:00 528 accesări

Deşi o victorie în faţa Ucrainei i-ar fi asigurat calificarea la turneul final de anul viitor, naţionala de fotbal pe plajă a României s-a “înecat la mal” la Bibione (Italia), în sferturile de finală ale turneului de calificare la Campionatul Mondial. Tricolorii au avut şansă la tragerea la sorţi şi au evitat nume “grele” ale fotbalului pe plajă european! Doar Ungaria ar fi fost un adversar mai accesibil decât Ucraina, însă formaţia noastră nu a reuşit să obţină o calificare istorică la CM. Ai noştri au început excelent meciul şi Marian Măciucă a deschis scorul la prima fază, direct din corner! Raj Cărăuleanu (min. 9) a dublat avantajul, Nazarenko a redus imediat din handicap, apoi Marian Măciucă a dus scorul la 3-1 (min. 11). O neatenţie în apărare i-a permis lui Zborovski să înscrie cu câteva secunde înainte de finalul reprizei: 3-2 la prima pauză. A fost un gol care le-a “tăiat aripile“ jucătorilor antrenaţi de Stelică Dămăşaru! Ucrainenii au fructificat în reprizele următoare aproape toate erorile adversarilor şi au mai marcat de patru ori, în condiţiile în care au ratat şi câteva lovituri libere din poziţii excelente. Golurile au fost reuşite de Korniciuk, Borsuka, Nazarenko şi iarăşi Borsuka (penalty), câte două în fiecare repriză. Scor final: 6-3 pentru Ucraina. Au evoluat pentru România: Rizan şi Gîndac (portari), M. Posteucă, Dobre, I. Florea, M. Măciucă, Croitoru, Farcaş, Răvoiu, Cărăuleanu.

Rezultatele complete din optimi: România - Estonia 6-2; Ucraina - Olanda 6-0; Ungaria - Grecia 8-5; Elveţia - Franţa 6-4; Portugalia - Azerbaidjan 5-2; Rusia - Turcia 11-2; Polonia - Italia 4-3; Spania - Moldova 5-1. Rezultate din sferturi: Ucraina - România 6-3; Elveţia - Ungaria 3-2; Portugalia - Polonia 6-5 (5-5) - după prelungiri şi lovituri de departajare. Meciul Rusia - Spania s-a disputat după închiderea ediţiei. Sâmbătă au loc semifinalele, iar duminică sunt programate finalele.