România continuă lupta pentru semifinalele CE de handbal feminin

Sport 11 Decembrie 2008 / 00:00 547 accesări

Înfrîngerea suferită în faţa Spaniei în primul meci de la Ohrid a turnat plumb în picioarele handbalistelor tricolore în parcursul spre semifinale. Dacă înainte de întîlnirea cu ibericele meciul cu Ucraina părea unul dintre cele mai uşoare din grupa principală, duelul cu ex-sovieticele a fost, în cele din urmă, unul decisiv. Condamnate să învingă pentru a mai putea spera la calificare, elevele lui Radu Voina şi-au îndeplinit obiectivul, obţinînd, aseară, a patra victorie de la acest Campionat European, 40-32. În plus, Danemarca a învins Spania şi a dat o mînă de ajutor formaţiei noastre. În ciuda victoriei la scor, România a început greu partida cu Ucraina, părînd încă marcată de eşecul din ziua precedentă. Degringolada din faza de atac a făcut ca scorul să fie deschis abia în min. 3, dar lucrurile păreau să curgă în favoarea României, după ce tricolorele s-au desprins la trei goluri (8-5, min. 11). Ucraina a devenit periculoasă pe finalul primei reprize, cînd aruncările interilor nu au putut fi blocate, iar echipa noastră s-a văzut egalată în min. 23, 14-14. Ucraina a plecat la pauză în avantaj, 18-17. România a revenit de la vestiare mult mai motivată, reuşind, în min. 35, să preia din nou conducerea, 20-19. Problemele din atac şi lipsa de experienţă a extremei Cioaric, întrodusă în locul Ramonei Maier, a ţinut Ucraina aproape pe tabela de marcaj, dar ultimul sfert de oră ne-a adus aminte de echipa României din grupe. Cu Valentina Elisei-Ardean din nou în zi de graţie, Amariei de neoprit la nouă metri şi Narcisa Lecuşanu revenită la forma din meciul cu Danemarca, România s-a dezlănţuit pe finalul partidei şi a făcut un pas important spre semifinale. Ultima confruntare în drumul spre penultimul act al CE este cea de astăzi, de la ora 21.15, cu Norvegia, campioana europeană en titre şi campioană olimpică en titre. „ În prima repriză am avut greutăţi în a trece peste şocul psihologic datorat înfrîngerii suferită în faţa Spaniei. Încercăm să ne ducem crucea şi în meciul pe care îl mai avem mîine (n.r.: astăzi). Sînt accidentări importante la echipă, dar fetele care intră în teren trebuie să le suplinească”, a spus antrenorul Radu Voina. Marcatoarele României în partida cu Ucraina au fost: Lecuşanu 10g, Elisei-Ardean 8g, Manea 6g, Amariei 6g, Neagu 3g, Meiroşu 3g, Crap 3g, Geiger 1g.

Rezultatele de miercuri - Grupa principală I (la Ohrid): România - Ucraina 40-32 (17-18), Ungaria - Norvegia 20-34 (8-13), Danemarca - Spania 26-23 (12-12). Clasament: 1. Norvegia 7p, 2. România 6p, 3. Spania 4p, 4. Danemarca 3p (golaveraj: -11), 5. Ungaria 3p (-18), 6. Ucraina 1p. Programul de azi: Ungaria - Spania (ora 17.15), Danemarca - Ucraina (ora 19.15), România - Norvegia (ora 21.15). Grupa principală II (la Skopje): Rusia - Croaţia 24-21 (11-10), Suedia - Macedonia 24-23 (13-13), Belarus - Germania 28-28 (14-13). Clasament: 1. Rusia 7p (+26), 2. Germania 7p (+19), 3. Suedia 4p, 4. Croaţia 2p (-2), 5. Belarus 2p (-12), 6. Macedonia 2p (-21). Programul de azi: Suedia - Croaţia (ora 17.15), Rusia - Germania (ora 19.15), Belarus - Macedonia (ora 21.15).