România, două înfrîngeri în Grecia în Liga Europeană la volei masculin

Sport 15 Iunie 2009 / 00:00 753 accesări

În etapa a doua din Liga Europeană la volei masculin, naţionala României a fost învinsă în ambele partide jucate în deplasare contra echipei Greciei, care s-a impus cu 3-0 (25-15, 25-23, 28-26) - sîmbătă şi cu 3-2 (23-25, 25-19, 25-22, 22-25, 15-11) - duminică. În primul meci, gazdele au început foarte agresiv, depăşindu-şi net adversarii şi încheind setul la zece puncte diferenţă. Românii nu au dezarmat şi au început să pună probleme, demonstrînd că nu au venit la plimbare în Kalamata. Oaspeţii au condus pe tabela de scor, dar elenii au revenit pe finalurile de set. În parţialul al treilea, ai noştri au salvat trei mingi de meci, apoi punctul decisiv l-a realizat Petreas, pe blocaj. Cele mai multe puncte le-au realizat Lică 13 şi Olteanu 11, pentru România, respectiv Baev 12, Karipidis 11 şi Roumeliotis 10. Cheia meciului a fost serviciul, care nu le-a intrat mai deloc românilor: 17 greşeli în 65 de încercări! „Trebuie să ne îmbunătăţim jocul la blocaj şi în apărare, altfel nu putem privi cu optimism viitorul. Aceste meciuri reprezintă ultimele noastre verificări pentru Campionatul European, dar nu cred că vom avea timp suficient ca să remediem problemele apărute”, a declarat antrenorul Greciei, Kostas Arseniadis. Stelian Moculescu, antrenorul României, a fost laconic după prima partidă: „Grecii au făcut un meci excelent şi îi felicit pentru asta!”

Meciul al doilea a fost mult mai echilibrat, cu tricolorii în prim-plan încă din start. Olteanu şi compania au cîştigat primul set, la limită, pentru ca gazdele să întoarcă rezultatul şi să treacă la conducere cu 2-1. Ai noştri au împins meciul în setul decisiv, după 25-22, însă setul le-a revenit clar gazdelor, cu 15-11. În etapa viitoare, a treia din Ligă, România va întîlni Belgia, pe teren propriu. Partidele vor avea loc la Constanţa, în Sala Sporturilor, pe 20 şi 21 iunie, de la ora 20.30.

Au evoluat - Grecia (antrenor Kostas Arseniadis): Prousalis - Roumeliotis (cpt.), Kanellos, Petreas, Karipidis, Baev şi Papadimitriou - libero (au mai jucat: Armenakis, Psarras, Fragkos, Rizopoulos şi Soultanopoulos); România (antrenor Stelian Moculescu): Bartha - Lică, Laza, Spînu, Voinea, Olteanu (cpt.) şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Ciortea, Dumitrache, Gheorghiţă şi Moisa). Au arbitrat: Drago Franc (Muntenegru) şi Arjan Shehu (Albania).

Rezultatele din a doua etapă a Ligii Europene - Grupa A: Spania - Turcia 3-1 şi 3-1; Marea Britanie - Croaţia 3-0 şi 3-1; Grupa B: Belgia - Germania 2-3 şi 3-2; Grecia - ROMÂNIA 3-0 şi 3-2; Grupa C: Portugalia - Slovacia 3-0 şi 1-3; Belarus - Austria 3-1 şi 3-1.