România, eliminată de la CM de handbal feminin

Sport 13 Decembrie 2011 / 00:00 1966 accesări

România a spus adio celei de-a 20-a ediţii a Campionatului Mondial de handbal feminin, fiind eliminată, ieri, după 27-28 cu Croaţia, în optimile de finală ale competiţiei. Fetele pregătite de Radu Voina nu au găsit nici în acest meci soluţiile necesare unei victorii care să le asigure prezenţa în sferturi, fiind învinse de o naţională în faţa căreia câştigaseră precedentele şapte partide. România a evoluat mult mai bine decât în ruşinea cu Franţa, conducând mult timp pe tabela de marcaj, dar a părut o echipă naivă în momentele cheie. După 18-15 la pauză pentru tricolore, Fiera a dus România la patru lungimi în primul minut al părţii secunde, însă a urmat o cădere de care croatele au profitat, trecând în avantaj, scor 20-19! La 21-20 pentru Croaţia a urmat o altă cădere de aproximativ zece minute, de data aceasta de... curent, cei doi arbitri oprind meciul până când organizatorii au remediat problema. Pauza se părea că va ajuta România, mai ales că în min. 55 scorul era favorabil handbalistelor tricolore, 27-25. Croatele au înscris de trei ori la rând, iar neputinţa României a fost reflectată perfect în ultimul minut al jocului. Radu Voina a cerut time-out, însă, aşa cum ne-a obişnuit în nenumărate rânduri, selecţionerul a oferit din nou indicaţii înţelese doar de el. În loc să indice o schemă prin care jucătoarele să arunce la poartă, singura regulă cunoscută pentru a putea înscrie, s-a rezumat să ceară jucătoarelor să încerce depăşiri unu la unu, lucru uşor de contracarat de adversare. Timp de un minut România nu a avut nici măcar o încercare de a arunca la poartă, oferind pe tavă victoria Croaţiei. Pentru România au înscris: Chirilă 6g (3x7m), Fiera 5g, Nechita şi Brădeanu - câte 4g, Manea şi Amariei - câte 3g, Elisei 2g.

Alte rezultate din optimi - duminică: Coreea de Sud - Angola 29-30, Rusia - Islanda 30-19, Norvegia - Olanda 34-22, Muntenegru - Spania 19-23; ieri: Suedia - Franţa 23-26. Partidele Danemarca - Japonia şi Brazilia - Coasta de Fildeş s-au disputat după închiderea ediţiei.