România, eliminată în optimile CM de handbal feminin

Handbal (f) / CM, optimi de finală: ROMÂNIA - POLONIA 29-31

Sport 16 Decembrie 2013 / 00:00 637 accesări

Reprezentativa de handbal feminin a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, după ce a cedat, aseară, scor 29-31, în duelul cu Polonia. A fost o partidă interzisă cardiacilor, handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici conducând la pauză cu 17-13. Echipa noastră şi-a menţinut avantajul de patru goluri până la jumătatea reprizei secunde, scor 26-22, şi se părea că tricolorele nu vor avea probleme în a obţine victoria. Din păcate, a urmat o perioadă “neagră” a handbalistelor tricolore, incapabile să înscrie măcar un gol timp de zece minute, iar polonezele au preluat conducerea cu cinci minute înaintea finalului, scor 27-26. Tot Polonia a mai marcat de două ori, astfel că totul s-a năruit într-un final cu totul şi cu totul neaşteptat după modul cum a decurs partida în primele 45 de minute. Scor final: România - POLONIA 29-31. Golurile formaţiei noastre au fost marcate de Neagu 10, Brădeanu 6, Ardean-Elisei şi Manea - câte 4, Nechita 3, Buceschi şi Marin - câte 1.

Tot ieri, în optimile de finală, s-au înregistrat următoarele rezultate: GERMANIA - Angola 29-21 şi FRANŢA - Japonia 27-19. Partida Danemarca - Muntenegru a luat sfârşit după închiderea ediţiei.

Programul meciurilor de azi, din optimi: Ungaria - Spania (ora 18.30), Brazilia - Olanda (ora 19.00), Coreea de Sud - Serbia (ora 21.15), Norvegia - Cehia (ora 21.45).

Echipele învingătoare în optimi se vor califica în sferturile de finală, partidele din acea fază a competiţiei fiind programate miercuri, 18 decembrie, semifinalele se vor disputa vineri, 20 decembrie, iar finalele vor avea loc duminică, 22 decembrie.