România, în grupa principală la CE de handbal feminin

Sport 06 Decembrie 2008 / 00:00 525 accesări

Victoria cu Ungaria pare să fi dat avînt reprezentativei feminine de handbal a României, care a făcut o nouă victimă vineri seară, la Campionatul European din Macedonia. În cea de-a doua partidă de la Skopje, elevele lui Radu Voina au întîlnit Franţa, în faţa căreia s-au impus cu 30-25, însă în ciuda victoriei la scor România nu a strălucit în joc. Tricolorele au început greu partida cu echipa care ne-a trimis în lupta pentru locul şapte la Jocurile Olimpice de la Beijing, marcînd un singur gol în primele şapte minute, 1-4. După prima jumătate a reprizei jucătoarele lui Olivier Krumbholz au început să comită greşeli de care jucătoarele noastre au profitat, preluînd conducerea în min. 20, 10-9. Fără combinaţii spectaculoase, România s-a desprins pe finalul primai reprize şi a plecat la cabine cu un avantaj de cinci goluri, 17-12. Fetele noastre s-au distanţat la opt goluri în cea de-a doua repriză (22-14, în min. 37), iar Radu Voina a profitat de avantaj pentru a mai odihni din titulare, trimiţînd în teren cîteva dintre rezervele echipei. Cu Balint şi Cioaric pe extreme, Amariei, Crap şi doar Neagu rămasă din prima repriză, România a trăit periculos pe final de meci, cînd franţuzoaicele s-au apropiat la doar trei goluri, 28-25. Paula Rădulescu a fost îngerul păzitor de pe final de meci, apărînd o aruncare de la 7 m, iar Neagu şi Bârsan au stabilit scorul final, 30-25. Victoria trimite România la Ohrid, în grupele principale ale competiţiei, indiferent de ce se va întîmpla în partida cu Danemarca, de duminică (ora 21.15). Pentru România au marcat: Valentina Elisei-Ardean 8g, Cristina Neagu 7g, Adina Meiroşu 4g, Ramona Maier 3g, Oana Manea 2g, Carmen Amariei 2g, Narcisa Lecuşanu 1g, Camelia Balint 1g, Florina Bârsan 1g şi Oana Şoit 1g.