România, înfrângere la CE de futsal

Sport 31 Ianuarie 2014 / 00:00 506 accesări

După victoria la scor din prima partidă susţinută la turneul final al Campionatului European de futsal, care se desfăşoară, în această perioadă, în Belgia, 6-1 chiar în meciul cu reprezentativa ţării gazdă, formaţia României a pierdut la limită al doilea joc susţinut aseară, la Anvers. Jucătorii antrenaţi de Nelu Stancea au cedat, scor 0-1, în confruntarea cu Ucraina, unicul gol al întâlnirii fiind reuşit de D. Sorokin, în finalul primei reprize, în min. 17, după o eroare a lui Florin Matei. Dominarea tricolorilor din finalul partidei a fost în zadar, astfel că echipa noastră va aştepta acum rezultatul meciului Belgia - Ucraina, programat sâmbătă seară, de la ora 21.45, ultimul din Grupa A. Au evoluat pentru România: Iancu - Fl. Matei, R. Lupu (cpt.), Şotârcă şi Mimi Stoica (au mai jucat: Fl. Ignat, Răducu, M. Matei, Gherman, Al-Ioani şi L. Szocs). Pentru a se clasa pe prima poziţie în grupă, România are nevoie de un succes al Belgiei (care trebuie să învingă cu cel puţin 9-0 pentru a trece pe primul loc, lucru aproape imposibil), o remiză sau o victorie a Ucrainei trimiţând formaţia noastră în sferturi de pe locul secund.