România, la primul succes în Liga Europei la volei masculin

Sport 11 Iunie 2007 / 00:00 802 accesări

Decişi să obţină la Riga prima lor victorie în Liga Europei la volei masculin, “tricolorii” au reuşit acest lucru duminică, în meciul al doilea. Învinşi sîmbătă, cu 3-1, voleibaliştii români au abordat mult mai decişi partida a doua, iar scorul din primul set, 27-25 pentru gazde, spunea totul despre determinarea lui Lică şi compania. Au urmat două seturi cîştigate de ai noştri cu 25-23 şi o dominare categorică a letonilor în setul 4, încheiat cu 25-15. Tie-break-ul a fost foarte echilibrat, cele două echipe s-au succedat la conducere, dar ai noştri s-au concentrat mai bine pe final şi au învins cu 16-14. Scor final: Letonia - România 2-3, după 112 minute de joc.

Echilibrată a fost şi întîlnirea de sîmbătă, începută mai bine de gazde, care au condus cu 2-0, după 25-21 şi 28-26. România a redus din scor, 25-22, însă letonii au închis jocul, după ce au cîştigat cu acelaşi rezultat setul al patrulea: 3-1. Omul meciului a fost universalul leton Gundars Celitans (22 de ani, 2,00 m, 93 kg), care a reuşit 32 de puncte din totalul de 100 al gazdelor: 28 de atacuri, un blocaj şi trei aşi! De la oaspeţi nu a ieşit nimeni în evidenţă, punctele fiind reuşite de Lică şi Macovei, cîte 13, Began 12, Borota 11 şi Voinea 10. Radu Began a punctat de şase ori pe atac şi de şase ori la blocaj, Florin Voinea de nouă ori pe atac şi o dată la blocaj, iar Sergiu Ilieş a izbutit şi el un as. În meciul de duminică, în care Gundars Celitans a reuşit 33 de puncte, pentru ai noştri au punctat: Voinea 15p (14 atacuri, un blocaj), Lică 15p, Began 14p (opt atacuri, şase blocaje), Macovei 14p, Borota 7p, Ilieş 5p (patru blocaje, un as), Ciortea 1p.

Au evoluat formaţiile - Letonia (antrenori Raimonds Vilde şi Ugis Krastins): V. Grimailovs - G. Celitans, Kovals, A. Celitans, Medenis, Iecelnieks şi libero: Stals (au mai jucat: Leitis, Ramma şi Kalnins, în primul meci, Korzenevics, J. Grimailovs, Ramma şi Kalnins în al doilea); România (antrenori Giani Creţu şi Dorel Ştefan): Ilieş - Lică, Began, Macovei, Voinea, Borota şi libero: Feher (au mai jucat: Stancu, Harbuz şi Ciortea în primul meci, Stancu şi Ciortea în al doilea).

În etapa a treia din Liga Europei, Slovacia şi Turcia au confirmat echilibrul existent între cele mai bune echipe din Grupa C. Neînvinse pînă acum, ele şi-au împărţit victoriile, 3-2 pentru Turcia în primul meci, 3-1 pentru Slovacia în al doilea. În etapa următoare, România va primi vizita Letoniei, pe care o va întîlni vineri şi sîmbătă, la Ploieşti, de la ora 19.00. Iată şi cîteva rezultate înregistrate în celelalte grupe - Grupa A: Spania (9p) - Germania (10p) 2-3 şi 2-3; Belgia (8p) - Olanda (9p) 0-3 şi 3-1; Grupa B: Slovenia (10p) - Cehia (7p) 3-2 şi 3-0; Portugalia (9p) - Grecia (7p) 3-0.