România, locul 15 la CM de handbal masculin

Sport 28 Ianuarie 2009 / 00:00 590 accesări

Ultima impresie lăsată de naţionala de handbal masculin a României la Campionatul Mondial din Croaţia a fost una pozitivă. În jocul pentru locurile 15-16, echipa lui Aihan Omer a trecut de Rusia, scor 42-38 (la pauză 25-21), în ceea ce a reprezentat prima victorie a tricolorilor contra unei echipe europene la acest turneu final. România a trecut la conducere încă din start şi nu a mai cedat-o pînă la finalul întîlnirii. România s-a desprins la 10-5 (min. 11), însă ruşii au venit la un singur pas în min. 24 (19-18). Cu Timofte în mare poftă de joc (îndeosebi în prima repriză), tricolorii au intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri: 25-21. Lucrurile au mers bine pentru jucătorii noştri şi după reluare, România desprinzîndu-se, în min. 41, la 32-25. Chiar dacă se părea că victoria nu le mai putea scăpa elevilor lui Omer, au urmat zece minute “negre” pentru tricolori şi Rusia s-a apropiat la un singur gol, 35-34. A fost momentul în care Stănescu s-a “trezit” la timp aţă, iar drumul spre gol al ruşilor a fost tot mai greu de găsit. România s-a impus în cele din urmă cu 42-38, Stănescu fiind eroul finalului cu trei intervenţii salvatoare cînd ruşii atacau şase contra patru4!

Au evoluat - România (antrenor Aihan Omer): Popescu, Stănescu; Timofte 7g, Buricea, Nicolae, Petrea 6g, Stavrositu, Ghionea 7g (4x7m), Georgescu 6g, Jurcă 3g, Irimescu 8g, Rohozneanu 3g, Iacob 2g, Cozma; Rusia (antrenor Nicolai Cigarev): Grams, Kostigov; Filippov 1g, Skopinţev, Revin 1g, Kovalev, Cernoivanov 6g, Atman, Rastvorţev 5g, Kamanin, Aslanian 3g, Dibirov 12g, Igropulo 8g, V. Ivanov 2g.

Alte rezultate de ieri - Grupa I Principală: Ungaria - Coreea de Sud 28-27, Slovacia - Suedia 26-27; Grupa II Principală: Macedonia - Serbia 28-32, Germania - Danemarca 25-27. Cupa Preşedintelui - locurile 23-24: Arabia Saudită - Australia 23-19, locurile 21-22: Brazilia - Kuwait 27-24, locurile 19-20: Algeria - Cuba 34-27, locurile 17-18: Tunisia - Argentina 29-23.