România, locul 4 în Euroliga de fotbal pe plajă

Sport 08 August 2011 / 00:00 700 accesări

Ieri s-a încheiat la Moscova Superfinala Euroligii de fotbal pe plajă, competiţie în care naţionala României, aflată la a doua participare din istorie la turneul final, a ocupat un excelent loc 4. Tricolorii au fost foarte aproape de un meritat loc pe podium, însă au pierdut finala mică la lovituri de departajare! Meciul cu Portugalia s-a terminat la egalitate, 3-3 după prelungiri, după ce la finalul timpului regulamentar tabela indica 2-2. Raj Cărăuleanu a deschis scorul în min. 5, apoi lusitanii au egalat în repriza secundă, prin Belchior (min. 16). J. Santos i-a adus pe portughezi în avantaj, în min. 33, dar Liviu Croitoru a trimis meciul în prelungiri, cu golul marcat în min. 35. În timpul suplimentar, fiecare echipă a înscris câte o dată, prin Madjer (min. 38) şi Ionel Posteucă (min. 39), astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru ai noştri au transformat Marian Posteucă, Marian Măciucă, Ionel Posteucă, Ionuţ Florea, Lucian Chirilă şi Raj Cărăuleanu, iar Liviu Croitoru, Adrian Tănase şi Iulian Gîndac au ratat. Tricolorii puteau să încline balanţa în favoarea lor, însă Croitoru şi Tănase au ratat victoria la scorul de 4-4! Ultima serie de penalty-uri a fost a portarilor: Graca a marcat, iar Gîndac a trimis peste poartă!

Echipa antrenată de Stelică Dămăşaru a ajuns în finala mică după ce sâmbătă a obţinut al doilea succes împotriva Spaniei, după cel de anul trecut, care i-a dus pe tricolori în Superfinala Euroligii 2010. Măciucă a deschis scorul în min. 2, cu un gol din foarfecă pe spate, spaniolii au preluat conducerea, apoi I. Posteucă a egalat cu un şut la vinclu (min. 20). Golul cu care România a învins cu 3-2 a fost unul rar văzut pe terenurile de fotbal pe plajă: Juanma a săltat mingea pe picior şi a trimis-o înapoi la portar, acesta a fost surprins ieşit prea mult şi balonul s-a dus în poartă peste nefericitul Roberto! Eroul meciului a fost însă portarul Iulian Gîndac, care a parat mai multe şuturi grele la scorul de 2-2. Cu această victorie, tricolorii au ocupat locul 2 în Grupa A, după Rusia, şi s-au calificat pentru finala mică. Iată rezultatele de sâmbătă şi duminică din Euroliga A: România - Spania 3-2 (Grupa A); Elveţia - Portugalia 5-2 (Grupa B); Italia - Spania 5-0 (meci pentru locul 5); Portugalia - România 3-3, 7-6 la penalty-uri (meci pentru locul 3); Rusia - Elveţia 6-4 (finala mare).

Rezultate din turneul Euroligii B: Turcia - Cehia 12-2; Israel - Olanda 7-5; Cehia - Olanda 3-3, 1-0 la penalty-uri (meci pentru locul 5); Israel - Belarus 1-1, 2-1 la penalty-uri (meci pentru locul 3); Franţa - Turcia 6-3 (finala mare). Turcia a retrogradat, iar Franţa a promovat în Euroliga A, ediţia 2012, unde vor mai evolua cele şase echipe calificate la Superfinala 2011 plus Polonia.