România, pe locul 4 la Campionatul European de handbal feminin

Sport 16 Decembrie 2018 / 16:46 934 accesări

Duminică, la Paris, în finala mică a Campionatului European de handbal feminin, reprezentativa României a cedat cu scorul de 20-24, la pauză 8-15, în confruntarea cu Olanda, ratând medaliile de bronz. Evoluția mai slabă din prima repriză și din prima jumătate a reprizei secunde a decis învingătoarea, revenirea handbalistelor tricolore din final nemaiputând întoarce soarta partidei. Golurile României au fost marcate de Ardean-Elisei 6, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2 și Pintea 1. Dedu a avut opt intervenţii salvatoare, inclusiv două de la 7 metri, iar Dumanska a apărat cinci aruncări.

De la ora 18.30 (în direct la TVR 1 şi TVR HD), în marea finală, care va stabili câștigătoarea titlului european, se vor întâlni Rusia, campioana olimpică, şi Franţa, campioana mondială en titre.

Obiectivul României a fost clasarea pe unul din locurile 1-6, iar handbalistele tricolore şi-au asigurat şi prezenţa directă la turneul final al Campionatului Mondial din Japonia, din 2019, fără să mai evolueze în faza play-off.

CRINA PINTEA, CEL MAI BUN PIVOT

Crina Pintea a fost desemnată de EHF cel mai bun pivot al competiției din Franţa. Echipa ideală a Campionatului European: Amandine Leynaud (Franţa, portar), Majda Mehmedovici (Muntenegru, extremă stânga), Noemi Hafra (Ungaria, inter stânga), Stine Oftedal (Norvegia, conducător de joc), Alicia Stolle (Germania, inter dreapta), Carmen Martin (Spania, extremă dreapta), Crina Pintea (România, pivot). Olandeza Kelly Dulfer a fost desemnată cea mai bună apărătoare, iar rusoaica Anna Viahireva a fost aleasă cea mai bună jucătoare a turneului final.