România, pe locul 4 la CM de handbal feminin

Sport 17 Decembrie 2007 / 00:00 490 accesări

Visul handbalistelor antrenate de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi de a cuceri titlul mondial la Paris a fost spulberat sîmbătă de Rusia, campioana mondială en titre, care le-a surclasat pe “tricolore” cu 30-20, la pauză 17-8, în prima semifinală. În cealaltă semifinală, Norvegia a dispus cu 33-30 (19-16) de Germania. Duminică, în finala mică a competiţiei mondiale, România a ratat incredibil medaliile de bronz, fiind învinsă de Germania, formaţie în faţa căreia echipa noastră s-a impus în grupa preliminară de la Dijon, cu 32-24. Din păcate, nemţoaicele au cîştigat ieri, după prelungiri, cu scorul de 36-35 (11-18, 32-32, 34-33), obţinînd astfel medaliile de bronz. La finalul primei reprize, România a avut un avantaj de şapte goluri, 18-11, dar a jucat slab în repriză a doua, fiind egalată în min. 42, 19-19. „Tricolorele” au revenit la conducere, 23-19 (min. 45) şi 28-22 (min. 51), dar nu au rezistat pînă la final, fiind egalate în ultimele secunde ale timpului regulamentar. În prelungiri, jucătoarele noastre au cedat fizic şi psihic, astfel că Germania s-a impus cu 36-35, după un meci la finalul căruia antrenorul Gheorghe Tadici a criticat arbitrajul letonilor Renars Licis şi Zigmars Stolarovs, care i-au arătat, în prelungiri, cartonaşul roşu Narcisei Lecuşanu, iar Valeria Beşe a fost eliminată şi ea două minute. În ciuda acestei înfrîngeri, România şi-a îndeplinit obiectivul la CM din Franţa, clasarea pe unul din locurile 1-4, avînd drept de organizare al unuia din cele trei turnee preolimpice, în luna martie 2008.

În finala mare, Rusia a cîştigat cu 29-24 (16-12) meciul cu Norvegia, trupa lui Trefilov apărîndu-şi titlul mondial cucerit în 2005.