România, prima medalie de aur la Jocurile Europene de la Minsk

Sport 24 Iunie 2019 / 15:04 636 accesări
Laura Coman a urcat pe prima treaptă a podiumului (sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic si Sportiv Roman)

Luni, la Jocurile Europene de la Minsk, delegația tricoloră a obținut prima medalie de aur. Laura Coman a ocupat primul loc la tir, în proba de 10 metri puşcă aer comprimat, stabilind şi un record european, cu 251,3 puncte. „Rezultatul din capitala Belarus se adaugă altor succese de răsunet obţinute de eleva antrenorului Olimpiu Marin în acest an în proba de 10 m puşcă aer comprimat: titlul european la individual şi bronz continental cu echipa. Mai mult, Laura Coman este al doilea sportiv român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020!”, a anunțat sirte-ul www.cosr.ro. Pe locul secund s-a clasat elvețianca elveţiană Nina Christen, cu 250 de puncte, iar pe ultima treaptă a podiumului s-a situat Nikola Mazurova (Cehia), cu 228,7 puncte. Roxana Sidi nu s-a calificat în finală, ocupând locul 13.

România a mai obținut trei medalii de bronz la competiţia de sambo din cadrul Jocurilor Europene de la Minsk, Daniela Poroineanu (la categoria 56 kg), Alina Vâlvoi (la categoria 64 kg) şi Alina Păunescu (la categoria +81 kg) urcând pe treapta a treia a podiumului.