România, prima victorie la CM de handbal tineret

Sport 24 Iulie 2015 / 00:00 383 accesări

După ce a debutat cu un rezultat de egalitate obținut in extremis în fața Portugaliei, scor 26-26, naționala masculină de handbal tineret a României a obținut primul succes la turneul final al Campionatului Mondial găzduit de Brazilia. Tricolorii „mici” au învins miercuri noapte, cu scorul de 32-31 (16-16), reprezentativa Qatarului, care în runda inaugurală realizase o surpriză uriașă, câștigând în fața Spaniei. Elevii lui Ovidiu Mihăilă au început mai slab jocul și au fost conduși la cinci goluri diferență, dar au revenit și cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, chiar dacă Burlacu a văzut cartonașul roșu pentru o intrare dură, cu trei minute înainte de pauză. La reluare s-a mers cap la cap, iar finalul a fost dramatic, România impunându-se grație unui gol marcat de Dan Racoțea, cu 20 de secunde înainte de final. Pentru tricolori au marcat Șomlea 10 goluri, Negru 8g, Ioniță 6g, Racoțea 3g, Ungureanu 2g, Rotaru 2g și Szasz 1g. În celelalte meciuri din Grupa B s-au înregistrat următoarele rezultate: Spania - Angola 32-21 și Portugalia - Serbia 27-24. După două runde, clasamentul grupei se prezintă astfel: 1. Portugalia 3p (golaveraj: 53-50), 2. România 3p (58-57), 3. Serbia 2p (55-41), 4. Spania 2p (58-48), 5. Qatar 2p (58-58), 6. Angola 0p. Următorul meci al tricolorilor va avea loc contra Serbiei în această noapte, de la ora 0.30.