România s-a calificat în play-off-ul CM 2021 la handbal masculin

După victoriile cu Georgia şi Kosovo

Sport 12 Ianuarie 2020 / 10:02 877 accesări
Marius Mocanu, pivotul echipei HC Dobrogea Sud Constanţa, a marcat patru goluri în meciul de sâmbătă

A doua partidă susţinută de reprezentativa de handbal masculin a României la Benevento, în Italia, în turneul preliminar de calificare pentru Campionatul Mondial din 2021, s-a încheiat cu o victorie categorică a formaţiei noastre. Handbaliştii conduşi de selecţionerul Rareș Fortuneanu au trecut, sâmbătă seară, de Kosovo, cu scorul de 32-21, la pauză 15-7, după un meci controlat în totalitate.

Au evoluat pentru România: M. Popescu şi I. Iancu - portari; Botea 7 goluri, Asoltanei 6g, Mocanu 4g, D. Grigoraș 4g, Humet 3g, Căbuț 2g, Dumitru 2g, Csog 1g, Bujor 1g, Fenici 1g, Thalmaier 1g, Savenco, Șimicu şi Fotache.

În celălalt meci disputat sâmbătă seară, Georgia a trecut de Italia, scor 28-25, la pauză 13-11.

Duminică, 12 ianuarie, de la ora 19.00 (în direct la Look Plus), România va întâlni Italia.

Clasament: 1. ROMÂNIA 4p (golaveraj: 61-45), 2. Georgia 2p (52-54), 3. Italia 1p (51-54), 4. Kosovo 1p (47-58).

Având asigurat primul loc în grupă înaintea ultimelor meciuri, România s-a calificat în play-off-ul Campionatului Mondial din 2021.

În play-off vor fi meciuri eliminatorii, la 15/16 aprilie - turul şi 18/19 aprilie - returul, învingătoarele urmând să evolueze în barajul pentru calificarea la turneul final al Campionatului Mondial de handbal masculin din 2021, care va avea loc în Egipt.