România s-a calificat în semifinalele CE de tenis de masă

Sport 14 Septembrie 2010 / 00:00 399 accesări

Echipa naţională feminină de tenis de masă şi-a asigurat o medalie la Campionatul European de tenis de masă pentru senioare şi seniori de la Ostrava (Cehia). Constănţencele Elizabeta Samara, Iulia Necula şi arădeanca Daniela Dodean au învins, aseară, reprezentativa Germaniei, scor 3-2, în cadrul sferturilor de finală ale probei pe echipe. Întâlnirea a fost una extrem de spectaculoasă, cu numeroase răsturnări de situaţie. Tonul victoriilor pentru tricolore a fost dat de Iulia Necula abia în cel de-al treilea meci al întâlnirii, după ce titularele Daniela Dodean şi Elizabeta Samara au cedat primele două întâlniri (Dodean - Silbereisen 0-3, Samara - Wu 2-3). Necula s-a impus însă cu 3-2 în faţa Sabinei Winter, păstrând astfel şanse de calificare în semifinale pentru echipa tricoloră. Româncelor le-a trecut glonţul pe la ureche şi în cel de-al patrulea meci, când Dodean era condusă cu 2-1 la seturi şi 5-1 în setul patru de către jucătoarea de origine asiatică, Jiado Wu. Arădeanca a revenit însă, a egalat la 2-2 la seturi, după 14-12, şi a adus echilibrul pe tabelă şi la general: România - Germania 2-2! În meciul decisiv, Elizabeta Samara avea să o învingă categoric pe Kristin Silbereisen, scor 3-0, trimiţând astfel echipa tricoloră în semifinale, fază în care, astăzi, de la ora 13.00, sportivele pregătite de Viorel Filimon vor întâlni Polonia, care s-a impus, cu 3-2, în faţa Ungariei. Româncele îşi asiguraseră duminică, prezenţa în sferturile de finală ale probei pe echipe, după ce învinseseră - în ultimul meci al Grupei A - Ucraina, scor 3-0. Din păcate, echipa naţională masculină de tenis de masă a României a ratat calificarea în sferturile de finală, după ce a fost învinsă, duminică, cu scorul de 3-2, de reprezentativa Franţei, în ultimul meci din grupa D. România a acumulat patru puncte în grupă şi s-a clasat pe locul al treilea, în urma Franţei (6 puncte) şi a Belarusului (5 puncte). Seniorii participă în turneul pentru locurile 9-16.