România s-a chinuit cu Malta

Fotbal / Preliminariile EURO 2020

Sport 08 Septembrie 2019 / 23:56 692 accesări
George Puşcaş (nr. 9) a înscris golul victoriei în meciul de la Ploieşti (sursa foto: www.frf.ro)

Reprezentativa de fotbal a României a obţinut duminică seară, la Ploieşti, în duelul cu Malta, cele trei puncte în etapa a şasea din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020. Victoria cu 1-0 din partida disputată pe stadionul „Ilie Oană” a venit în urma golului marcat de atacantul George Puşcaş, cu capul, după un corner executat de Ianis Hagi, în minutul 47. În minutul 11, un gol marcat de Răzvan Marin a fost anulat pentru un ofsaid la Florin Andone, iar în minutul 88 şi un gol al maltezilor a fost anulat pentru ofsaid. Portarul Tătăruşanu a avut două intervenţii foarte bune, câte una în fiecare repriză, astfel că succesul tricolorilor permite acestora să se menţină în cursa pentru calificarea la turneul final, chiar dacă jocul prestat în meciul cu Malta nu a fost unul prea strălucit.

Au evoluat următoarele echipe - România (selecţioner Cosmin Contra): Tătăruşanu - Chipciu, A. Rus, Chiricheş (cpt.), Fl. Ştefan - Cicâldău, R. Marin (59 N. Stanciu), Bordeianu, I. Hagi (72 Grozav) - Fl. Andone, G. Puşcaş (77 Keşeru); Malta (selecţioner Raymond Farrugia): Bonello - Borg, Agius (cpt.), Z. Muscat - Corbolan, Vella (86 Grech), R. Muscat, Gambin (81 Zerafa), Mbong - Farrugia, Nwoko (72 Effiong). Cartonaş galben: Bonello. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Croaţia, avându-l la centru pe Duje Strukan.

În celelalte meciuri din Grupa F disputate duminică seară s-au înregistrat următoarele rezultate: Suedia - Norvegia 1-1 (Forsberg 60 / Johansen 45) şi Spania - Insulele Feroe 4-0 (Rodrigo 13, 50, Paco Alcácer 90+3, 90).

Clasament: 1. Spania 18p (17-3), 2. Suedia 11p (13-8), 3. ROMÂNIA 10p (13-7), 4. Norvegia 9p (11-8), 5. Malta 3p (2-13), 6. Insulele Feroe 0p (3-20).