România s-a revanşat în faţa Angliei, la lovituri de departajare

Turneul internaţional de fotbal pe plajă de la Mamaia

Sport 03 August 2009 / 00:00 653 accesări

Sîmbătă, în turneul internaţional de fotbal pe plajă desfăşurat pe terenul din Mamaia, de la Melody, naţionala României a reuşit să se revanşeze în faţa selecţionatei similare a Angliei, care vineri cîştigase cu 3-1. De această dată s-au impus tricolorii, cu 6-5, însă doar după lovituri de departajare, capitol la care s-au evidenţiat portarul Cătălin Rizan, care a respins şutul lui Blake, şi Marian Măciucă, autorul golului victoriei. Meciul a fost controlat în primele două reprize de echipa noastră, care, după ce Blake a deschis scorul în min. 3, a întors rezultatul la 4-1, graţie reuşitelor lui Brătianu (6-pen), M. Posteucă (12) şi Farcaş (16 şi 23). Românii au mai ratat şi alte ocazii, avînd două bare (M. Posteucă şi Bugălă) şi un penalty irosit de Farcaş! Repriza a doua s-a încheiat cu bara lui Mitchell şi golul de 4-2 al lui Rodriguez (24). Ultima repriză le-a aparţinut oaspeţilor, care au restabilit egalitatea după golurile lui O’Callaghan (26) şi Funnell (29 şi 33), pentru gazde marcînd Croitoru (28). 5-5 a fost scorul final, pentru că în prelungiri nu s-a înscris, astfel că meciul a fost decis de penalty-ul lui M. Măciucă. Au evoluat formaţiile: România: Rizan - Croitoru, M. Posteucă, M. Măciucă, Farcaş (au mai intrat Bugălă, Brătianu, Cărăuleanu, Ad. Tănase, Verbina, Dobriţă, Chehaia şi G. Măciucă); Anglia: Webb - O’Rourke, Bowes, Funnell, Blake (au mai intrat O’Callaghan, Mitchell, Rodriguez şi Black). Duminică, în ultima zi a turneului, România a învins Moldova cu 6-3, golurile echipei noastre fiind reuşite de M. Posteucă 2, Farcaş 2, M. Măciucă şi Brătianu.