România se califică în play-off-ul de la Belgrad!

Campionatul European de volei feminin

Sport 26 Septembrie 2011 / 00:00 521 accesări

După înfrângerea de sâmbătă, cu Cehia, emoţiile dinainte de întâlnirea decisivă cu reprezentativa Israelului, disputată aseară, au fost în mare parte nejustificate. Fetele noastre au condus permanent în primul set (8:5, 16:12, 25:17), în primul rând datorită unei preluări mai bune, în faţa unui atac israelian mediocru. În setul al doilea, greşelile la preluare şi-au făcut apariţia şi, în ciuda atacurilor bune reuşite de Nemţanu, Ţurlea şi Nneka - foarte bune şi în primul set - erorile înregistrate de Neaga şi Nucu au complicat un pic lucrurile (8:6, 16:13) dar finalul de set, cu Manu în formă mare şi servicii superioare, a adus liniştea - 25:23. Setul 3 a fost lipsit de istoric (8:4, 16:7, 25:14), scorul final consfinţind calificarea aproape sigură a româncelor în play-off-ul de miercuri, de la Belgrad (indiferent de rezultatul de luni cu Polonia, care va câştiga grupa, după victoria cu Cehia, 3:0), în compania echipei de pe locul 2 din Grupa A, Serbia sau Germania, cel mai probabil, funcţie de rezultatul direct de luni, dintre cele două echipe. După meci, legendarul antrenor israelian Arie Selinger le-a felicitat pe românce şi pe Darko Zakoc, care la rândul său crede că victoria va aduce relaxarea necesară abordării următoarelor meciuri.

DEBUT CU STÂNGUL. Sâmbătă, România a început prima partidă din Grupa C, cu Cehia, în sextetul Neaga - Ţurlea, Nucu, Onyejekwe, Corjeuţanu, Nemţanu şi Manu - libero (au mai evoluat: Butnaru, Mureşan, Nedelcu şi Miclea), iar după ce a condus cu 8:5 şi 16:14 şi a avut chiar minge de set, l-a cedat pe primul la mare luptă, scor 27:29. Setul secund a prezentat scoruri identice, dar exact invers (5:8, 14:16!), însă Cehia a ştiut să-şi conserve avantajul necesar (25:19) şi 2-0. Setul 3 a arătat recuperare, atac şi blocaj şi mai bune ale cehoaicelor (4:8, 7:16) în faţa unei echipe româneşti descumpănite, care a greşit nepermis de mult şi deznodământul a fost previzibil, 25:16 şi 3:0 sec pentru Cehia.

Antrenorul principal Darko Zakoc ne-a declarat: „Mi-a fost teamă de primul meci din turneu, pentru că poate decide multe. Pentru noi, cel mai important este să câştigăm cu Israel, singura şansă de a merge mai departe”. Elena Butnaru a adăugat că în special recepţia a fost cea deficitară şi a acuzat şocul pierderii primului set. Căpitanul Cehiei a fost Ivana Plchotova, fosta jucătoare a CS Volei 2004 Tomis Constanţa, care şi-a întâlnit astfel fostul antrenor. În celălalt meci al grupei, Polonia a învins la fel de lejer Israelul (şi tot la fel, cu probleme doar în setul 1), scor 3:0 (25:23, 25:7, 25:15).