România se menţine în Grupa Mondială a Cupei Davis

Sport 25 Septembrie 2006 / 00:00 787 accesări

Echipa de Cupa Davis a României a reuşit menţinerea în Grupa Mondială, după ce a cîştigat cu scorul de 3-1 barajul cu reprezentativa similară a Coreei de Sud. Desfăşurată la Bucureşti, confruntarea dintre cele două echipe şi-a stabilit învingătoarea duminică seară, după două întîlniri de mare luptă. Cum după prima zi a duelului scorul era egal, 1-1 (Andrei Pavel - Woong-Sun Jun 6-0, 6-4, 6-3; Victor Crivoi - Hyung-Taik Lee 1-6, 1-6, 0-6), jocurile de ieri au fost decisive.

Nedisputată sîmbătă, din cauza ploii, întîlnirea de dublu a început duminică, la ora 10.00, dar a fost oprită, tot din cauza ploii, fiind reluată după o jumătate de oră. În cele din urmă perechea română, formată din Andrei Pavel şi Horia Tecău, a învins, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, 7-5, cuplul Hyung-Taik Lee - Hee-Seok Chung, într-un meci care a durat două ore şi 51 de minute. După ce au pierdut primul set, constănţenii Tecău şi Pavel au preluat conducerea. În setul al patrulea, Coreea de Sud a condus cu 5-1, dar tenismanii români au revenit spectaculos, cîştigînd şase game-uri consecutive şi adjudecîndu-şi setul cu scorul de 7-5. După încheierea partidei, Tecău a spus că pauza cauzată de ploaie l-a ajutat să mai scape de emoţii, iar Andrei Pavel a încercat tot timpul să-l încurajeze, chiar şi atunci cînd făcea greşeli. Horia Tecău a adăugat că la scorul de 5-1 pentru coreeni în setul al patrulea, Pavel i-a spus că dacă vor reuşi un break, vor cîştiga meciul, ceea ce s-a şi întîmplat.

A urmat duelul dintre cei mai bine clasaţi jucători ai celor două echipe, Andrei Pavel şi Hyung-Taik Lee. Chiar dacă a pierdut primul set, 4-6, Pavel a oferit în următoarele trei seturi o adevărată lecţie de tenis, cîştigînd cu 6-4, 6-3 şi 6-2. A fost victoria de care România avea nevoie pentru a se menţine în Grupa Mondială.