România termină în genunchi Jocurile Olimpice

Handbal feminin / România - Franţa 34-36

Sport 22 August 2008 / 00:00 516 accesări

După un început fulminant la turneul olimpic, cu patru partide cîştigate din tot atîtea disputate, naţionala feminină de handbal a României se stinge uşor şi sigur la Beijing. Handbalistele noastre au înregistrat, ieri, cea de-a treia înfrîngere consecutivă, cedînd în faţa Franţei, cu 34-36, la capătul unui meci ce ne-a adus aminte de Campionatul Mondial din 2007. Spre deosebire de atunci, deznodămîntul întîlnirii a fost altul, unul care a trimis reprezentativa tricoloră mai jos decît ar fi putut anticipa şi cel mai pesimist suporter. Debutul partidei a apaţinut elevelor lui Krumbholz, care s-au desprins lejer şi păreau să domine ostilităţile. Cu toate acestea româncele au intrat în joc, prin reuşitele Ramonei Maier şi Cristinei Neagu. Finalul de repriză a aparţinut României, care a plecat la pauză cu un gol avantaj, 13-12. Cea de-a doua parte a adus în teren o echipă a României care ne-a adus aminte de cea din partidele din grupă, elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi stabilind o diferenţă de cinci goluri la jumătatea reprizei, 22-17. Au urmat însă minute halucinante pentru tricolore, care s-au văzut egalate în ultimele minute de joc, 27-27. Carmen Amariei a forţat în atac la ultima şansă de a înscrie pentru România, iar meciul a continuat în prelungiri. Primele cinci minute suplimentare au aparţinut româncelor, iar Adina Meiroşu a trimis echipa la trei goluri diferenţă. Apărarea dezorganizată şi lipsa de inspiraţie din ofensivă a readus Franţa în cărţi, iar Valerie Nicolas a scos miraculos aruncarea Ramonei Maier, la scorul de 31-30. Egalarea nu a putut fi evitată în ultimele secunde, iar cea de-a doua repriză de prelungiri a arătat din nou carenţele din jocul nostru. Franţa a profitat din plin de ele, obţinînd o victorie pe deplin meritată în ciuda eforturilor făcute de Huţupan în poartă şi de Ramona Maier, golgetera întîlnirii. Pentru România au marcat: Maier (9 goluri), Elisei (7 g), Neagu (6 g), Ionela Gâlcă-Stanca (5 g), Amariei (2 g), Meiroşu (2 g), Beşe (2 g) şi Brădeanu (1 g). În urma acestei înfrîngeri, România va încheia parcursul olimpic de la Beijing în compania Suediei (sîmbătă, ora 3.00), într-un meci pentru locurile 7-8, echipa scandinavă pierzînd în faţa Chinei, scor 19-20, în celălalt joc din turneul locurilor 5-8.

Norvegia şi Rusia, finalistele de la Beijing

Reprezentativa feminină a Norvegiei a fost prima finalistă de ieri, după ce a învins Coreea de Sud, cu 29-28 (14-15). Finalul partidei a fost unul incendiar, echipa asiatică protestînd oficial împotriva faptului că norvegianca Gro Hammerseng ar fi înscris golul victoriei în timpul regulamentar de joc. Reprezentativa Coreei de Sud a refuzat să părăsească sala după încheierea meciului aşteptînd decizia oficială, care a fost favorabilă însă nordicelor. În cea de-a doua semifinală lucrurile au stat mult mai clar, Rusia trecînd de Ungaria, cu 22-20 (14-9). Aşadar, în finala de sîmbătă, Norvegia se va duela pentru medalia de aur cu Rusia, campioana mondială en titre, întîlnirea fiind programată de la ora 10.45.