România va lupta pentru bronz la Campionatul European de handbal feminin

Înfrângere în semifinala cu Rusia

Sport 14 Decembrie 2018 / 20:01 870 accesări

Prima semifinală de la Campionatul European de handbal feminin din Franţa, disputată vineri seară, la Paris, între România şi Rusia, campioana olimpică en titre, s-a încheiat cu victoria adversarelor noastre, care au câştigat întâlnirea cu scorul de 28-22. În prima repriză, România a condus şi cu trei goluri, 9-6, 10-7, 11-8, însă la pauză rusoaicele au avut un gol avantaj, 16-15. Partea a doua a jocului a fost controlată de Rusia, care s-a desprins la patru goluri la începutul reprizei secunde, 19-15, şi chiar la opt goluri, 27-19, pentru ca în final diferenţa să fie de şase goluri.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Pintea 4, Dragut 4, Perianu 3, Chiper 2, Bazaliu 2, Florică 2, Buceschi 2 (1x7m), Laslo 2 (1x7m) şi Ardean-Elisei 1 (1x7m).

Yuliya Dumanska a avut şase intervenţii salvatoare, inclusiv una de la 7 metri, iar Denisa Dedu a apărat cinci aruncări.

Tot vineri, în finala pentru locurile 5-6, Norvegia, campioana europeană en titre, s-a impus cu scorul de 38-29 (22-14) în faţa Suediei.

Vineri seară, de la ora 22.00 (în direct la TVR 1 şi TVR HD), este programată şi semifinala dintre Franţa, campioana mondială en titre, şi Olanda, vicecampioana europeană en titre.

Duminică, 16 decembrie, la Paris, vor avea loc ultimele două meciuri ale turneului final - ora 15.00: Finala mică (în direct la TVR 1 şi TVR HD); ora 18.30: Finala mare (în direct la TVR 1 şi TVR HD).

România a obţinut medalia europeană de bronz, în 2010, iar la ultima ediţie a Campionatului European, în 2016, a ocupat locul 5.