România, victorie în primul meci la CE U20 de volei

Volei (m) / CE de volei Under 20: ROMÂNIA - CEHIA 3:2

Sport 30 August 2014 / 00:00 1128 accesări

Vineri seară, în Cehia, la Brno, reprezentativa României a debutat cu dreptul la turneul final al Campionatului European de volei rezervat jucătorilor cu vârsta sub 20 de ani. După ce au acuzat emoțiile debutului într-o competiție importantă, cedând fără drept de apel, 14:25, în primul set al confruntării cu reprezentativa țării gazdă, Cehia, jucătorii antrenați de George Grigorie și Daniel Săvoiu au strâns rândurile și cu extrema Adrian Aciobăniței în prim plan (23 de puncte, desemnat jucătorul meciului), secondat de universalul Mihai Tarța (13 puncte, dintre care cinci blocaje), ambii de la CVM Tomis Constanța, precum și de extrema Marius Iftime (fostul junior al Tomisului a realizat 12 puncte), România s-a impus fără probleme în următoarele două seturi: 25:20 și 25:13. În al patrulea set, echipa noastră a condus cu 18:14, însă cehii au revenit și au câștigat setul cu 25:23. Setul decisiv a fost controlat de voleibaliștii tricolori, care s-au impus cu 15:12, și după 115 minute au câștigat meciul cu scorul de 3:2. Coordonatorul de joc Alexandru Muscină și centrul Robert Vologa (5 puncte), ceilalți doi jucători de la CVM Tomis din lot, au fost titulari, Muscină fiind înlocuit de Claudiu Dumitru (6 puncte, dintre care patru blocaje) din partea a doua a primului set. Centrul Cătălin Stoenete și libero-ul Vlad Kantor au completat formula de start, în partida de vineri mai fiind utilizat universalul Theodor Frîncu.

În Grupa a II-a, echipa noastră va mai întâlni Turcia (sâmbătă, ora 16.00), Slovenia (duminică, ora 16.00), Polonia (marți, ora 21.00) și Belgia (miercuri, ora 18.30). Partidele pot fi urmărite în transmisiune directă pe site-ul www. laola1.tv. Tot vineri, în primul meci din Grupa a II-a, Belgia a învins Turcia, cu 3:2 (25:19, 25:27, 25:20, 22:25, 15:13).