România și-a luat revanșa în fața Poloniei

Handbal feminin / Campionatul European din Ungaria şi Croaţia ROMÂNIA - POLONIA 24-19

Sport 18 Decembrie 2014 / 00:00 552 accesări

După exact un an de la umilitorul 29-31 în fața Poloniei, în optimile de finală ale Campionatului Mondial, României a reușit să-și ia revanșa. În ultimul meci din Grupa Principală II a Campionatului European de handbal feminin, handbalistele tricolore s-au impus cu 24-19 (11-9) în fața Poloniei, pregătită de danezul Kim Rasmussen. Tricolorele au încheiat faza grupelor cu un succes, iar în funcție de celelalte rezultate înregistrate aseară, după închiderea ediției, ar putea disputa mâine, la Budapesta, meciul pentru locul 5. Tricolorele au început perfect, iar în min. 7 conduceau cu 5-0 (Neagu 3g și Brădeanu 2g). Polonia a revenit la 3-5, dar Neagu, din nou de neoprit de apărarea adversă, a mărit diferența la 9-5 în min. 22. Deși Paula Ungureanu a avut din nou o evoluție foarte bună în primele 30 de minute, în atac handbalistele române nu au mai găsit la fel de ușor soluții, astfel că polonezele au recuperat și s-au apropiat la un singur gol cu 30 de secunde înainte de finalul primului act, scor 10-9. Neagu a avut însă ultimul cuvânt, transformând cu siguranță o aruncare de la 7m și stablind scorul pauzei, 11-9 pentru România. Primele șapte minute de la reluare nu a au mai adus nicio reușită pentru tricolore, iar în min. 35 erau conduse pentru prima oară pe tabela de marcaj, scor 12-11 pentru Polonia. A fost, din fericire, singurul moment de acest gen. Cu Ungureanu din nou într-o zi excelentă, cu Neagu secondată de Perianu și Ardean în atac, România s-a desprins la 20-15 în min. 50, pentru a câștiga în final cu 24-19. Pentru România au marcat: Neagu 9g, Perianu 4g, Ardean 3g, Brădeanu, Chintoan și Chiper - câte 2g, Pîrvuț și Bondar - câte 1g.

Într-o altă partidă, din Grupa Principală II, Muntenegru a învins cu 30-29 Suedia și a devenit a doua echipă calificată în semifinale după Norvegia. Aseară, după închiderea ediției, s-au disputat și celelalte partide din cele două grupe principale, în urma cărora s-au decis și celelalte două semifinaliste, precum și echipele care vor disputa meciul pentru locul 5.