Romulus Mirescu a cîştigat concursul de skandenberg organizat la “Aqua Magic”

Sport 13 August 2007 / 00:00 3101 accesări

Pe scena din parcul acvatic “Aqua Magic” s-a desfăşurat ieri concursul estival de skandenberg organizat de Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi Constanţa, condusă de Aydîn Ablez. Competiţia, ajunsă deja la a treia ediţie, a avut ca sponsori Agenţia Naţională Antidrog, Aqua Magic şi SC Jiguja Drink SRL. Sportivii care au ocupat primele trei locuri au primit din partea sponsorilor diplome, premii în bani şi premii în obiecte şi băuturi energizante Jiguja. Concurenţii au fost împărţiţi pe trei categorii de greutate, iar primii doi clasaţi au participat şi la concursul open. Cel mai bun luptător cu braţul a fost din nou veteranul Laurenţiu Mirescu, în vîrstă de 36 de ani, care a declarat că nu a mai pierdut niciun concurs desfăşurat la Constanţa în ultimii ani. A practicat lupte greco-romane la Farul Constanţa, cucerind în 1992 o medalie de bronz la categoria supergrea. La concursul desfăşurat ieri în Mamaia, Mirescu s-a impus la categoria +100 kg şi la open, unde a fost urmat de campionul categoriei 85 kg, Denis Ionescu, şi de al doilea clasat la +100 kg, tînărul Gelil Denis. Acesta are numai 18 ani şi practică judo la LPS Constanţa, fiind campion balcanic de juniori. Sportiv de performanţă este şi primul clasat la 100 kg, culturistul Adrian Miroiu (Farul), care a fost urmat de Ion Pascu, fost campion naţional de juniori la lupte libere. Clasamente - 85 kg (18 participanţi): 1. Denis Ionescu; 2. Andrei Caliani; 3. Petru Băduică; 100 kg (12 participanţi): 1. Adrian Miroiu; 2. Ion Pascu; 3. Andrei Tapalagă; + 100 kg (10 participanţi): 1. Romulus Mirescu; 2. Denis Gelil; 3. Florin Popescu; 85 kg (18 participanţi): 1. Romulus Mirescu; 2. Denis Ionescu; 3. Denis Gelil.