Ronaldo și-a prezentat al cincilea Balon de Aur pe „Santiago Bernabeu“

Înaintea meciului de sâmbătă, cu FC Sevilla

Sport 10 Decembrie 2017 / 15:11 970 accesări

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, care a câștigat joi al cincilea său Balon de Aur, a prezentat sâmbătă prestigiosul trofeu publicului de pe stadionul „Santiago Bernabeu“, ce l-a ovaționat înaintea meciului Real Madrid - Sevilla din La Liga. Înaintea loviturii de începere, Ronaldo a ridicat trofeul în direcția tribunelor, schițând o reverență ca pentru a le aduce un omagiu suporterilor madrileni. El a pozat apoi pe gazon cu cele cinci trofee ale sale, în timp ce publicul scanda „Balon de Oro, Cristiano Balon de Oro”. Obținând joi al cincilea său Balon de Aur, după cele din 2008, 2013, 2014 și 2016, Ronaldo a egalat recordul stabilit de rivalul său argentinian Lionel Messi, și el învingător de cinci ori (2009-2012, 2015). Fotbalistul în vârstă de 32 de ani a cucerit în acest an cu Real Madrid Liga Campionilor, titlul în Spania, Supercupa Europei și Supercupa Spaniei.

Partida cu Sevilla a pus punct unei săptămâni speciale pentru Cristiano Ronaldo, pentru că lusitanul și-a trecut în cont și cea de-a 500-a victorie din carieră cu o echipă de club. S-a terminat Real - Sevilla 5-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză: Nacho (3), Cristiano Ronaldo (23, 31-penalty), Toni Kroos (38), Achraf Hakimi (42). A fost prima dată când formația pregătită de Zinedine Zidane a înscris cel puțin cinci goluri pe „Santiago Bernabeu“ din 7 ianuarie 2017 până în prezent, atunci când a câștigat cu 5-0 contra echipei Granada. În schimb, FC Sevilla nu mai primise cinci goluri în prima repriză din 25 octombrie 1987, de la un meci cu Real Zaragoza, care a condus cu 5-1 la pauză și a învins cu 8-1.