Rugbyştii tricolori, învinşi de South African Kings

Sport 16 Iunie 2011 / 00:00 534 accesări

Naţionala de rugby a României nu a reuşit să provoace primul eşec al unei echipe sud-africane în istoria turneului IRB Nations Cup. Deşi a început foarte bine partida, reuşind un eseu în primele 15 minute, naţionala României a fost învinsă, scor 27-23 (16-14) de puternica selecţionată South African Kings. Stejarii au fost însă cei care au deschis scorul prin Dumbravă, în min.3, în urma unei lovituri de pedeapsă, dar sud-africanii au restabilit rapid egalitatea tot în urma unei penalităţi. Cel mai imporant moment al jocului s-a consumat chiar în min. 18, la scorul de 8-3 pentru tricolori. Atunci, România a avut şansa unui nou eseu, ratând încercarea la doar un metru de terenul de ţintă advers. Sud-africanii au recuperat balonul şi au lansat rapid un contraatac care s-a finalizat cu o încercare după o cursă de aproximativ 80 de metri. Aşadar, în loc de un posibil 15-6 pentru România (dacă s-ar fi reuşit apoi şi transformarea), s-a făcut 13-8 pentru sud-africani. După 14-16 la pauză, tricolorii au căzut fizic, greşelile au devenit tot mai frecvente şi chiar dacă finalul meciului a găsit formaţia României în atac, South African Kings a obţinut victoria, scor 27-23 şi are drumul netezit spre câştigarea competiţiei. De menţionat că antrenorul Romeo Gontineac nu s-a bazat la acest meci pe niciunul din cei trei rugbyşti de la RCJ Farul: Carpo, Nicolae şi Apostol. Punctele României au fost reuşite de Lazăr - eseu, Dumbravă 4 l.p, Calafeteanu 2 l.p. Duminică, de la ora 21.00, în ultimul meci de la IRB Nations Cup, România va întâlni Argentina Jaguars.