Rulmentul Braşov, înfrîngere la patru goluri în Norvegia

Handbal (f) / Finala Cupei Cupelor, manşa tur: HK Larvik - Rulmentul Braşov 25-21

Sport 19 Mai 2008 / 00:00 1207 accesări

Aseară, în Norvegia, la Larvik, în manşa tur a finalei Cupei Cupelor la handbal feminin, Rulmentul Braşov a pierdut, scor 21-25, întîlnirea cu echipa locală HK. La jumătatea primei reprize a partidei din Norvegia, gazdele au condus cu 10-6, dar jucătoarele antrenate de Mariana Tîrcă au revenit şi au preluat conducerea, 12-11. La pauză a fost 13-13, însă în partea a doua a jocului Rulmentul nu a mai reuşit să pună probleme formaţiei norvegiene decît spre final. Larvik s-a desprins la 19-14 şi apoi la 23-16, moment în care braşovencele s-au trezit şi au punctat de trei ori în inferioritate numerică. În cele din urmă, Larvik a cîştigat cu 25-21, dar Rulmentul păstrează şanse la cîştigarea trofeului, mai ales că returul se va disputa sîmbătă, 24 mai, la Braşov, de la ora 17.15. Pentru Rulmentul au marcat Neagu 7g (2x7m), Niculae 5g, Gogîrlă 4g (1x7m), Alexandrescu 2g, Vintilă 2g şi Şorodoc 1g.

În aşteptarea derby-ului Oltchim - Rulmentul

Penultima etapă a Ligii Naţionale feminine de handbal a stabilit ocupantele poziţiilor 3, 4, 5 şi 6, înfrîngerea înregistrată de CS Tomis Constanţa, vineri, la Bucureşti, 31-32 cu Rapid, asigurînd Universităţii Cluj locul 6. Oţelul Galaţi, HCM Baia Mare şi Dunărea Brăila au obţinut victorii scontate, astfel că singura necunoscută a rămas cine va deveni campioană: Oltchim sau Rulmentul.

Rezultatele etapei a 25-a: Rapid Bucureşti - CS Tomis Constanţa 32-31; Cetate Deva - U. Cluj 28-28; CSM Sf. Gheorghe - HCM Baia Mare 30-39; Oţelul Galaţi - HCM Roman 31-25; Dunărea Brăila - HC Zalău 26-22. Întîlnirea dintre Oltchim Rm. Vîlcea şi Rulmentul Braşov va avea loc pe 26 mai.

Clasament: 1. Rulmentul Braşov 44p; 2. Oltchim Rm. Vîlcea 42p; 3. Oţelul Galaţi 32p; 4. HCM Baia Mare 29p; 5. Dunărea Brăila 28p; 6. U. Jolidon Cluj 25p; 7. CS TOMIS 23p; 8. Rapid Bucureşti 19p; 9. HC Zalău 15p (golaveraj: -26); 10. HCM Roman 15p (-63); 11. Hidroconcas Buzău 14p; 12. Cetate Deva 12p; 13. CSM Sf. Gheorghe 0p.