S-a definitivat programul sferturilor de finală

Snooker / Campionatul Mondial de la Sheffield

Sport 28 Aprilie 2015 / 00:00 738 accesări

Campionatul Mondial de snooker, care se desfășoară la Crucible Theatre din Sheffield, a ajuns la faza sferturilor de finală, programate să înceapă astăzi. Aseară s-au disputat sesiunile decisive ale ultimelor două optimi de finală, însă era greu de crezut că favoriții mai puteau rata calificarea. Matthew Stevens era condus de Ronnie O’Sullivan cu 12-4, iar Allister Carter era condus de Neil Robertson cu 11-5. Meciurile din optimi au fost programate în sistemul „cel mai bun din 25 de frame-uri” (primul la 13), la fel cum se va juca și în sferturi. Ieri după-amiază au obținut calificarea Shaun Murphy, după o victorie lejeră în fața lui Joe Perry, scor 13-5, și Judd Trump, învingător cu 13-8 în fața lui Marco Fu.

Nu a fost loc de surprize în această fază a Campionatului Mondial, ceea ce arată că jucătorii de top și-au programat vârful de formă cu ocazia acestei competiții majore. Dintre marii favoriți au fost eliminați doar favoritul nr. 1, englezul Mark Selby, adică deținătorul titlului mondial, și al 7-lea cap de serie, Ricky Walden, care au fost învinși de Anthony McGill, în optimi, respectiv de Graeme Dott, în primul tur.

Iată cum arată tabloul de concurs al optimilor de finală (două scoruri sunt parțiale, existente la închiderea ediției):

Mark Selby (favorit nr. 1) - Anthony McGill 9-13

Joe Perry (9) - Shaun Murphy (8) 5-13

Barry Hawkins (5) - Mark Allen (12) 13-11

Allister Carter (13) - Neil Robertson (4) 5-11

Ding Junhui (3) - John Higgins (14) 13-9

Marco Fu (11) - Judd Trump (6) 8-13

Graeme Dott - Stuart Bingham (10) 5-13

Matthew Stevens - Ronnie O’Sullivan (2) 4-12