S-a făcut dreptate de la punctul cu var

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală: COSTA RICA - GRECIA 1-1, 5-3 la loviturile de departajare

Sport 01 Iulie 2014 / 00:00 614 accesări

Soarta celei mai neaşteptate dispute din optimile de finală de la actualul turneu final al Cupei Mondiale, dintre Costa Rica şi Grecia, s-a decis, duminică noapte, la penalty-urile de departajare, Costa Rica fructificând toate loviturile sale, scor 5-3 (1-1 după primele 90 de minute şi după prelungiri). Echipa calificată în sferturi a fost stabilită la capătul unei partide fără mari realizări tehnice, dar cu mult suflet pus de jucătorii ambelor combatante. Privită drept favorită prin prisma rezultatelor din faza grupelor, reprezentativa din Caraibe a sedus din nou prin jocul rapid de pase, însă a părut să sufere la finalizare. Drept dovadă, cea mai mare ocazie a primei reprize le-a aparţinut grecilor, dar portarul Navas, desemnat jucătorul meciului, a respins miraculos şutul lui Salpingidis. Tactica ofensivă a costaricanilor a dat roade în debutul primei reprize, când căpitanul Bryan Ruiz a plasat mingea de la 20 de metri la colţul lung, fără speranţe pentru Karnezis. Europenii au încercat timid să revină în joc şi au primit un ajutor neaşteptat din partea lui Duarte, eliminat în min. 66, după ce a văzut al doilea cartonaş galben pentru un fault inutil. Cu veteranii Karagounis şi Katsouranis în teren, grecii au căutat cu disperare egalarea, iar norocul le-a surâs din nou pe final. Ca şi în ultimul joc din grupe, elenii au marcat în prelungiri, Papastathopoulos reluând în plasă mingea respinsă de Navas la şutul lui Gekas. Mai mult, la ultima fază înaintea intrării în cele două reprize de prelungiri, Mitroglou a fost la un pas să dea lovitura, dar acelaşi Navas a respins spectaculos de sub transversală. În superioritate numerică, elevii lui Fernando Santos au forţat în prelungiri, dar acelaşi Navas i-a blocat pe Christodoulopoulos şi Mitroglou, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Eroul costaricanilor a fost tot Navas, care a parat şutul lui Gekas, trimiţându-şi echipa, pentru prima oară în istorie, în sferturile de finală, unde reprezentativa statului din Caraibe va da piept cu Olanda.

Au evoluat - Costa Rica (selecţioner Jorge Luis Pinto): Navas - Gamboa (77 Acosta), Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz - Ruiz, Borges, Tejeda (66 Cubero), Bolanos (83 Brenes) - J. Campbell; Grecia (selecţioner Fernando Santos): Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Cholebas - Salpingidis (69 Gekas), Maniatis (78 Katsouranis), Samaris (58 Mitroglou), Karagounis, Christodoulopoulos - Samaras. Cartonaşe galbene: Duarte 2, Tejeda, Ruiz, Navas / Samaris, Manolas. Cartonaş roşu: Duarte (min. 66). La finalul celor 120 de minute de joc, selecţionerul Greciei, Fernando Santos, a fost trimis în tribună pentru proteste. Partida a fost condusă la centru de Benjamin Williams (Australia).

Scor final: COSTA RICA - Grecia 1-1 (Ruiz 52 / Papastathopoulos 90+1, 5-3 la loviturile de departajare: Borges 1-0, Mitroglou 1-1, Ruiz 2-1, Christodoulopoulos 2-2, Gonzalez 3-2, Cholebas 3-3, J. Campbell 4-3, Gekas ratare, Umana 5-3.