S-a încheiat meciul maraton de la Wimbledon

Sport 25 Iunie 2010 / 00:00 470 accesări

Partida dintre John Isner (SUA, cap de serie nr. 23) şi Nicolas Mahut (Franţa), din primul tur al turneului de la Wimbledon, a devenit cea mai lungă din istoria tenisului, 11 ore şi cinci minute de joc, dar şi meciul cu cele mai multe ghemuri disputate. Întâlnirea s-a întins pe durata a trei zile, debutând marţi, când s-au jucat patru seturi, câte două în contul fiecărui jucător, pe durata a 2 ore şi 54 de minute şi s-a luat decizia amânării din cauza întunericului. A doua zi, miercuri, cei doi s-au duelat în decisiv, dar organizatorii s-au văzut nevoiţi să întrerupă din nou meciul, la scorul 59-59, tot din cauza întunericului, după 7 ore şi şase minute. În cele din urmă, americanul Isner (25 de ani, locul 19 ATP) s-a impus, ieri, în faţa francezului Mahut (28 de ani, locul 148 ATP), cu 6-4, 3-6, 6-7, 7-6 şi 70-68, după încă o oră şi cinci minute de joc. La finalul partidei, cei doi jucători şi arbitrul au primit cîte un premiul special. „Când joci un asemenea meci, cu o aşa atmosferă, nu mai contează oboseala. Mahut a fost un războinic absolut. Unul dintre noi trebuia să piardă. Când ne vom mai întâlni, sper să nu mai fie 70-68”, a declarat învingătorul partidei, John Isner. „În acest moment este foarte dureros. Isner a servit foarte bine. A fost extraordinar. A fost un joc spectaculos în cel mai potrivit loc”, a adăugat Mahut. Americanul a servit 112 aşi în această partidă, în timp ce adversarul său a reuşit 103. Până la acest meci, recordul era de 78 de aşi într-o singură partidă şi era deţinut de croatul Ivo Karlovic. Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat pe 25 februarie 2009, între Chris Eaton şi James Ward, partidă care stabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii. Eaton a câştigat, cu 6-3, 6-2, 6-7, 2-6 şi 21-19, în 6 ore şi 40 de minute. Partida nu a fost însă recunoscută de ATP, astfel că recordul oficial aparţinea întâlnirii de la Roland Garros, din 2004, dintre francezii Fabrice Santoro şi Arnaud Clement. Santoro s-a impus, cu 6-4, 6-3, 6-7, 3-6 şi 16-14, în şase ore şi 33 de minute. Meciul cu cele mai multe game-uri disputate era până ieri cel dintre americanii Pancho Gonzalez şi Charlie Pasarell, din 1969, tot la Wimbledon, înaintea de introducerea tie-break-ului. Gonzales a câştigat după disputarea a 112 ghemuri, scor 22-24, 1-6, 16-14, 6-3 şi 11-9, în cinci ore şi 12 minute.