S-a tras cortina peste turul Ligii a III-a de fotbal

Fotbal / Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a 17-a

Sport 29 Noiembrie 2008 / 00:00 1073 accesări

Vineri după-amiază s-au disputat partidele ultimei etape din prima parte a Ligii a III-a la fotbal. CSO Ovidiu a obţinut un succes important la Slobozia, care îi dă dreptul să spere la promovare sau baraj. CSM Medgidia a suferit a şasea înfrîngere consecutivă (2-3 pe teren propriu cu CF Brăila) şi a rămas în coada plutonului. Condusă la pauză cu 3-0, formaţia lui Dan Rădulescu a punctat de două ori în debutul reprizei secunde şi ar fi putut salva un punct dacă Pena nu rata din trei metri în min. 90! CS Eforie a evoluat din min. 23 în inferioritate numerică la Călăraşi (portarul Vasiliu a fost eliminat direct pentru henţ în afara careului) şi a cedat la limită în faţa unei echipe cu pretenţii la promovare. Săgeata Stejaru a cîştigat la “masa verde” partida pe care ar fi trebuit să o susţină pe terenul lui Rocar, gazdele nereuşind să asigure asistenţă medicală (salvarea a sosit abia în min. 30, cu 15 minute peste limita regulamentară).

Rezultatele etapei a 17-a: Dunărea Călăraşi - CS Eforie 2-1 (pentru oaspeţi a înscris Chihaia, în min. 65 pentru 2-1); Unirea Slobozia - CS Orăşenesc Ovidiu 0-1 (Agafiţei 77); CSM Medgidia - CF Brăila 2-3 (pentru gazde au marcat Husein 51 şi Nae 58); Portul Constanţa - Callatis Mangalia 1-0 (Militaru 73); Rocar Bucureşti - Săgeata Stejaru 0-3 (lipsă asistenţă medicală); Viitorul Însurăţei - Rapid II Bucureşti 0-4; Politehnica Galaţi - Inter Gaz Bucureşti 3-0 (oaspeţii nu au fost programaţi). FC Farul II Constanţa şi Steaua II Bucureşti au stat.

Clasament: 1. Steaua II 38p; 2. Rapid II 32p; 3. Călăraşi 31p (golaveraj: +18); 4. Stejaru 31p (+10); 5. Ovidiu 30p; 6. Slobozia 27p; 7. Farul II 23p; 8. Brăila 22p; 9. Eforie 19p; 10. Rocar 18p (-3); 11. Galaţi 18p (-5); 12. Portul 17p; 13. Callatis 12p; 14. Inter Gaz 10p; 15. Însurăţei 8p; 16. Medgidia 4p.