Săgeata a început returul cu dreptul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 16-a: SĂGEATA NĂVODARI - DINAMO II BUCUREŞTI 2-0

Sport 11 Martie 2013 / 00:00 650 accesări

Sâmbătă au avut loc meciurile din cadrul etapei a 16-a din Liga a II-a la fotbal, prima din retur. Săgeata a evoluat pe stadionul “Flacăra” din Năvodari şi a învins pe Dinamo II Bucureşti, cu 2-0, ambele goluri fiind înscrise după pauză. Formaţia constănţeană este marea beneficiară a rezultatelor din această rundă, reuşind să urce pe locul 3, cu 22 de puncte, graţie unui golaveraj superior lui FC Botoşani şi CS Otopeni. Săgeata a trecut şi peste Delta Tulcea (care a remizat acasă şi are 21p), fiind devansată acum doar de CF Brăila (26p) şi de Sportul Studenţesc (25p).

GAZDELE AU ÎNSCRIS DUPĂ PAUZĂ. Echipa lui Constantin Gache este într-o poziţie foarte bună pentru a ataca promovarea, însă experimentatul antrenor constănţean mai are mult de lucru pentru ca jocul formaţiei sale să funcţioneze la capacitate normală. Sâmbătă, în faţa unui adversar având media de vârstă 20-21 de ani (singurul dinamovist mai experimentat era Homei, 26 de ani), Săgeata s-a chinuit mult pentru a obţine cele trei puncte. În prima repriză, gazdele nu şi-au creat nicio ocazie mai acătării! După ce a fost dominată copios în primele zece minute, Dinamo a prins curaj şi a împins jocul în jumătatea gazdelor. Gache a “rotit” mijlocaşii la pauză (Coconaşu a trecut de pe stânga în centru, Vezan din centru în dreapta, iar Diaby din dreapta pe stânga) şi jocul gazdelor s-a iuţit, punând deseori în dificultate apărarea adversă. Apostol a trimis peste poartă din poziţie bună (min. 54 şi 57), însă primul gol a picat abia în min. 70, când Tigoianu a profitat de o mare greşeală a fundaşilor bucureşteni şi a înscris simplu, singur cu portarul. Apostol a majorat diferenţa în min. 86, dintr-un penalty scos tot de el (fault Burnea), şi a stabilit scorul final: Săgeata Năvodari - Dinamo II Bucureşti 2-0.

„Importantă este victoria şi ne-am realizat scopul, chiar dacă jocul nu a fost prea bun sau prea frumos. Eu zic că am avut şi câteva momente bune, iar niciun meci care se joacă pe puncte nu este uşor”, a declarat după meci Constantin Gache. „Am venit aici cu mulţi tineri, doi dintre ei fiind juniori, iar victoria gazdelor este normală şi pe deplin meritată”, a spus Ion Moldovan.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Constantin Gache): Gordin - I. Filip, Goşa, Fl. Popa, Aniţoiu - Diaby, V. Apostol, Vezan, Coconaşu (89 Bozeşan) - M. Ologu (46 Tigoianu), D. Zaharia (87 Şicu); Dinamo II (antrenor Ion Moldovan): Rîmniceanu - Homei, V. Lică, M. Ioniţă, Burnea - Al. Roman (67 Jugaru), Dobrosavlevici - Lemac, R. Stănescu, R. Cazacu (75 Cr. Ciobanu) - Balint (80 D. Buia).