Săgeata a pierdut fotoliul de lider

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 5-a: SĂGEATA NĂVODARI - CONCORDIA CHIAJNA 0-1

Sport 27 Septembrie 2010 / 00:00 693 accesări

După un debut perfect în actualul sezon al Ligii a II-a, Săgeata Năvodari a suferit sâmbătă un prim eşec, cedând la limită, 0-1, pe teren propriu, în faţa uneia dintre principalele contracandidate la promovare, Concordia Chiajna, în etapa a 5-a. Timoraţi de importanţa partidei, elevii lui Aurel Şunda şi Constantin Funda au început prost jocul, dar Olteanu a fost imbatabil între buturi, blocând spectaculos şutul lui Budean, în min. 38. Situaţia s-a schimbat în repriza secundă, însă ghinionul şi arbitrul Sebastian Colţescu i-au oprit pe năvodăreni din drumul spre victorie. Centralul craiovean a închis ochii la henţul comis de Lungan în propriul careu, în min. 62, iar mingea trimisă de Olah cu capul, zece minute mai târziu, a şters bara. Contrar cursului jocului, Trică a deschis scorul, în min. 74, cu o lovitură de cap din centrul careului, la o ieşire hazardată a lui Olteanu. Pe final, Florin Popa a irosit şansa egalării, trimiţând cu capul în transversală, iar Colţescu a trecut cu vederea faultul comis asupra lui Goşa, în careul oaspeţilor, în minutele de prelungire. „Cred că un egal ar fi fost echitabil, pentru că nici noi, nici Chijana, nu am reuşit să dominăm jocul. Am avut şi ghinion, cu cele două bare, iar pe final ar fi trebuit să primim o lovitură de pedeapsă”, a declarat antrenorul principal al gazdelor, Aurel Şunda. Au evoluat - Săgeata Năvodari (antrenor Aurel Şunda): Olteanu - Bold, Goşa, Fl. Popa, Vlad - Boroştean (77 V. Alexandru), Olah, V. Apostol, Vezan (70 L. Turcu) - Jianu, M. Gheorghe (61 Şicu); Concordia (antrenor Bogdan Vintilă): Fl. Niţă - A. Stoica, Iencsi, Cosic, Lungan - Silviu Pană, Sorin Pană - V. Creţu, Trică (77 D. Popa), M. Chiţu (66 Ciubotariu) - Budean (83 Ad. Popa).