Săgeata, din nou în fotoliul de lider

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 7-a: SĂGEATA NĂVODARI - DELTA TULCEA 3-0

Sport 11 Octombrie 2010 / 00:00 772 accesări

Săgeata Năvodari, formaţie pregătită de Aurel Şunda şi Constantin Funda, s-a instalat din nou în fotoliul de lider al clasamentului Seriei I, după ce a învins fără drept de apel, cu 3-0, pe Delta Tulcea, în derby-ul dobrogean disputat, sâmbătă, la Năvodari, în etapa a 7-a a Ligii a II-a. Pe o ploaie rece şi un vânt extrem de puternic, care au ţinut spectatorii departe de stadion, năvodărenii au deschis rapid scorul, Boroştean trimiţând puternic la colţul lung din careu, în min. 9, după centrarea lui Jianu. Diferenţa s-a mărit un sfert de oră mai târziu, când Chiţu a reluat în plasă, din 6 m, mingea respinsă în faţă de Iulian Olteanu, după şutul expediat de acelaşi Jianu. Până la pauză, scorul a rămas neschimbat, Jianu trimiţând în bară, în min. 39. La reluare, gazdele şi-au continuat asediul, dar Şicu şi Chiţu au irosit câteva ocazii uriaşe. Golul a căzut la ultima fază de joc, Valentin Alexandru împingând în poarta goală mingea lobată superb de Boroştean peste Iulian Olteanu. „Am câştigat meritat, după un joc bun, în care ne-am creat şi alte ocazii de marcă. Încă suntem departe de Liga I. Vor urma o serie de trei meciuri după care putem trage linie, însă întâlnirile directe cu celelalte formaţii din frunte vor fi decisive”, a spus antrenorul principal al gazdelor, Aurel Şunda. „A fost o victorie clară a gazdelor, iar scorul a reflectat cele întâmplat pe teren. Nu ne găsim cadenţa, după o seria de meciuri disputate din trei în trei zile”, a declarat tehnicianul Deltei, Constantin Gache. Au evoluat - Săgeata: Fl. Olteanu - C. Dinu, Goşa, Fl. Popa, A. Vlad - Boroştean, Olah, V. Apostol, Vezan (76 M. Gheorghe) - Jianu (88 V. Alexandru), S. Chiţu (67 Şicu); Delta: I. Olteanu - Peteleu, Grigorov, Mişelăricu, Scarlat - Macare, Vajda (57 E. Nanu), Coconaşu, Mansur (57 C. Neagu) - Şt. Ciobanu (71 R. Radu), D. Florea. Marcatori: Boroştean 9, S. Chiţu 24, V. Alexandru 90+3.