Săgeata, doar remiză pe terenul Coronei

Fotbal / Liga 1, etapa a 25-a: CORONA BRAŞOV - SĂGEATA NĂVODARI 0-0

Sport 29 Martie 2014 / 00:00 1001 accesări

Obligată să câştige toate punctele din meciul din deplasare cu Corona Braşov, disputat vineri seară, în deplasare, în etapa a 25-a a Ligii 1 la fotbal, Săgeata Năvodari a încercat să-şi impună ritmul încă din primele minute. Muzac ar fi putut deschide scorul în min. 6, însă torpila trimisă de mijlocaşul năvodărean de la aproximativ 35 de metri a nimerit doar bara transversală. Şansa a surâs Săgeţii în min. 22, când Sergiu Buş a ratat o lovitură de la 11 m, după ce tot el fusese faultat în careu de Alexandru Tudose. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă şansă pentru Săgeata, irosită de Guerra, dar cu speranţe că poate încheia neînvinsă a patra deplasare consecutivă, după episoadele Mediaş, Timişoara şi Chiajna. Prima ocazie uriaşă a părţii secunde a aparţinut gazdelor, dar Neacşa a şutat mult peste poartă de la zece metri. Acelaşi mijlocaş al Coronei a trecut din nou pe lângă gol în min. 78, când a reluat pe lângă poartă de la doar patru metri. Deşi avea mult mai mare nevoie de victorie, Săgeata a părut să nu mai rişte nimic în ultimele douăzeci de minute, iar ocaziile la poarta braşovenilor au lipsit aproape în totalitate. Pentru Săgeata au evoluat: Panagopoulos - Peteleu, Tudose, L. Munteanu (51 Borja), Lopez - Muzac, Johnson - Fl. Achim, V. Dinu II (71 S. Pană), I. Iordache (62 Deletic) - Guerra. „Am întâlnit o echipă motivată, iar jocul nostru nu a fost cel pe care îl doream. Nu am arătat ca o echipă care a venit să câştige. Pierdem puncte şi trebuie să facem ceva pentru a putea câştiga”, a precizat la final antrenorul principal al Săgeţii, Cătălin Anghel.

În celălalt meci disputat vineri, Oţelul Galaţi a dispus, scor 2-0 (Astafei 73, Al. Zaharia 76), de Concordia Chiajna.

Programul partidelor - sâmbătă: FC Viitorul - ACS Poli Timişoara (ora 19.00, Digi Sport 1), Pandurii Tg. Jiu - CFR Cluj (ora 21.30, Digi Sport 1); duminică: Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Giurgiu (ora 18.00, Digi Sport 1), Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti (ora 20.30, Digi Sport 1); luni: U. Cluj - Gaz Metan Mediaş (ora 18.30, Digi Sport 1), FC Vaslui - FC Braşov (ora 19.00, Dolce Sport 1), Steaua Bucureşti - FC Botoşani (ora 21.00, Digi Sport 1).