Săgeata, eliminată din Cupa României

Fotbal / Cupa României, faza a 5-a: CF BRĂILA - SĂGEATA NĂVODARI 2-0

Sport 07 Septembrie 2011 / 00:00 898 accesări

Cu gândul mai mult la campionat, unde a pornit cu stângul, Săgeata Năvodari şi-a luat adio de la Cupa României. Formaţia pregătită de Constantin Gache a pierdut, ieri, în turul V al competiţiei, scor 0-2, în deplasare, cu CF Brăila, la capătul unui meci echilibrat. Scorul a fost deschis încă din min. 7, când Otvoş a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat fără speranţe pentru Gordin. Năvodărenii au încercat să revină, dar Zaharia, Jianu şi Goşa, ultimul în două rânduri, au irosit şansa egalării. La pauză, tehnicianul grupării de pe litoral a încercat să schimbe jocul echipei şi a făcut două schimbări, fără efect însă pe tabela de marcaj. Mai mult, brăilenii şi-au mărit avantajul prin Moise, în min. 56, care i-a păcălit pe fundaşii adverşi şi a trimis din centrul careului pe lângă Gordin. „Am avut ocazii şi în prima repriză, şi după pauză, dar nu am reuşit să băgăm mingea în poartă”, a spus antrenorul secund al echipei din Năvodari, Constantin Funda. „Cupa României nu era unul dintre obiectivele noastre, dar victoriile aduc victorii. Suntem într-o pasă neagră, din care trebuie să ieşim neapărat sâmbătă, când la Năvodari vine Victoria Brăneşti. Trebuie să începem să jucăm”, a adăugat principalul Constantin Gache. Pentru Săgeata au evoluat: Gordin - Petean, Fl. Popa, Goşa, Costachi - Bold (46 Ochiroşii), A. Vaştag (46 Toşca), N. Creţu, Vezan (59 Şicu) - Jianu, D. Zaharia.