Săgeata merge din succes în succes

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 18-a: SĂGEATA NĂVODARI - CHINDIA TÎRGOVIŞTE 4-1

Sport 25 Martie 2013 / 00:00 693 accesări

Programată iniţial sâmbătă, partida dintre Săgeata Năvodari şi Chindia Tîrgovişte, contând pentru etapa a 18-a a Ligii a II-a la fotbal, a fost amânată cu 24 de ore din cauza vântului extrem de puternic care a suflat la Năvodari. Echipa pregătită de Constantin Gache şi-a păstrat concentrarea şi s-a impus clar, cu 4-1, în meciul jucat duminică, bifând al treilea succes consecutiv din retur. Gazdele au deschis scorul în min. 8, când Sergiu Bar a reluat din mijlocul careului mingea trimisă cu capul de Zaharia. A urmat o sarabandă a ratărilor la poarta oaspeţilor, cu Pantelie scăpat de trei ori singur cu portarul, dar şutând pe lângă poartă, şi Zaharia, care l-a driblat pe goalkeeper-ul advers, dar a fost blocat de un fundaş în momentul şutului. Ghinionul s-a spart în min. 53, când Zaharia a reluat cu capul, din 6 m, în urma unui corner executat de Coconaşu. Patru minute mai târziu, Pantelie a şters impresia lăsată în prima repriză şi a marcat cu un lob superb din marginea careului mare. Oaspeţii au reacţionat rapid şi au redus din handicap în min. 59, Gavrilă trimiţând puternic la vinclu, din 10 m. Cu zece minute înainte de final, Tigoianu a scăpat singur, iar Perianu l-a oprit prin fault în propria suprafaţă de pedeapsă şi a văzut cartonaşul roşu. Golgeterul Apostol a transformat fără emoţii de la punctul cu var, dar Săgeata a ratat şansa de a deveni lider în clasamentul Seriei 1, fiind depăşită la golaveraj de FC Botoşani. „A fost un joc aşa cum mă aşteptam. Chindia joacă foarte bine în deplasare, dar lipsa de maturitate şi-a spus cuvântul. Important este că am reuşit să îndeplinim obiectivul pe care ni l-am propus: să luăm cele trei puncte”, a spus antrenorul principal al echipei din Năvodari, Constantin Gache.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Constantin Gache): Gordin - I. Filip, Goşa, Sg. Bar, Aniţoiu - Diaby, V. Apostol (89 Bozeşan), Vezan, Coconaşu - D. Zaharia (89 Şicu), Pantelie (77 Tigoianu); Chindia (antrenor Eusebiu Tudor): Perianu - Pătru, S. Rădoi (53 Şerban), Ispas, Buşu - Gavrilă (81 Omuţ), Honciu, I. Şerban, Văduva - Băluţă (63 Dobre), Verdeş. Marcatori: Sg. Bar, 8, D. Zaharia 53, Pantelie 57, V. Apostol 81-pen. / Gavrilă 59. Cartonaşe galbene: Coconaşu / Dobre. Cartonaş roşu: Perianu (min. 80).