Şahtior şi Barcelona, în sferturi

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală, manşa retur

Sport 09 Martie 2011 / 00:00 647 accesări

Şahtior Doneţk şi FC Barcelona sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. La Doneţk, după ce Hubschman a deschis scorul în min. 18, Borriello, în min. 28, a ratat o lovitură de la 11 m, portarul Pyatov respingând balonul şutat de atacantul Romei. Echipa italiană a mai primit o lovitură în min. 41, atunci când fundaşul Mexes a văzut cartonaşul roşu, dar a şi fost iertată de alte două eliminări. Cu un om în plus, Şahtior a mai punctat de două ori în repriza a doua, prin Willian, în min. 58, şi Eduardo, în min. 87. Scor final: Şahtior Doneţk - AS Roma 3-0 şi antrenorul Mircea Lucescu obţine un nou succes important în carieră, visând la semifinalele UCL. În celălalt meci, Barcelona a trecut de Arsenal, cu 3-1, întorcând rezultatul din tur, Messi fiind jucătorul care a parafat accederea în sferturi.

Rezultate: Şahtior Doneţk - AS Roma 3-0 (Hubschman 18, Willian 58, Eduardo 87) - (în tur: 3-2) şi FC Barcelona - Arsenal Londra 3-1 (Messi 45+3, 71-pen., Xavi 69 / Busquets-53 autogol) - (1-2). Sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor disputa pe 5 şi 6 aprilie (turul) şi 12 şi 13 aprilie (returul).