Salbă de medalii pentru CSS 1 la CN de gimnastică ritmică

Sport 23 Octombrie 2010 / 00:00 627 accesări

Desfăşurate săptămâna trecută, la Bistriţa, Campionatele Naţionale de gimnastică ritmică rezervate junioarelor şi senioarelor au adus o salbă de medalii pentru sportivele de la CSS 1 Constanţa. La nivelul junioarelor categoria a II-a, ultima înaintea senioratului, constănţencele au obţinut medaliile de argint în întrecerea pe echipe, evoluând în formula Hermina Dohotariu, Valentina Leu, Diana Cojocaru şi Diana Munteanu, sportive pregătite de profesor antrenor Maria Magdalena Rusu şi corepetitor Elena Popovici. La individual compus, cea mai bine cotată dintre gimnastele constănţene, Hermina Dohotariu, a încheiat pe ultima treaptă a podiumului, primind medalia de bronz. Fosta componentă a lotului naţional de junioare, prezentă anul trecut la Campionatele Europene de la Bremen, a strălucit şi în finalele pe aparate, câştigând alte trei medalii: una de aur, la coardă, şi două de argint, la cerc şi măciuci, dar şi un loc 4 la minge. În finale a fost prezentă şi Valentina Leu, care a ocupat locul 4 la măciuci, locul 5 la cerc şi locul 7 la coardă. „Ne aşteptam la multe medalii, pentru că această echipă ne-a obişnuit cu performanţele. Hermina a arătat încă o dată că rămâne una dintre marile speranţe pentru lotul naţional de senioare”, a spus directorul CSS 1 Constanţa, Cristiana Costara. Clubul constănţean a avut o reprezentantă şi în competiţia senioarelor, Andreea Călin, care s-a luptat pentru locurile fruntaşe cu componentele lotului naţional. Constănţeanca a ocupat locul 7 în clasamentul individual compus şi a fost prezentă în trei finale, locul 6 la panglică, locul 8 la coardă şi locul 8 la cerc. Constănţencele au participat şi în întrecerea echipelor la junioare categoria a III-a, unde au terminat pe locul 5, iar Ioana Gorgovan s-a clasat pe locul 15 la individual compus la această categoria de vârstă.