Şansă uriaşă ratată de CFR

Fotbal internaţional / Liga Campionilor

Sport 26 August 2020 / 23:58 633 accesări

Campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată în turul al doilea preliminar din UEFA Champions League, după executarea loviturilor de departajare, scor 5-6, în confruntarea cu formaţia croată Dinamo Zagbreb. După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 2-2 (M. Pereira 64, Debeljuh 90+3 / Gojak 14, Kastrati 78), CFR nereuşind să profite de omul în plus de care a beneficiat din minutul 51, după eliminarea lui Teophile. Ciprian Deac a ratat lovitura de la 11 metri acordată.

P. Vinicius, Djokovic, Rondon, Susic şi C. Deac au înscris la loviturile de departajare pentru CFR, iar Golofca şi Boli au ratat. Bălgrădean a apărat o lovitură de la 11 metri, însă Golofca a irosit şansa de a aduce calificarea echipei clujene.

Au evoluat pentru CFR (antrenor: Dan Petrescu): Bălgrădean - A. Burcă (82 Susic), P. Vinicius, K. Boli, Camora (cpt.) - Chipciu (46 Rondon), Bordeianu (113 Itu), Djokovic - C. Deac, Debeljuh, M. Pereira (68 Golofca).

CFR va continua aventura europeană în turul al treilea preliminar din UEFA Europa League.