Şapte medalii constănţene la Openul Italiei la tenis de masă

Sport 18 Martie 2014 / 00:00 598 accesări

Considerat unul dintre sportivii de perspectivă pentru tenisul de masă românesc, constănţeanul Cristian Pletea continuă seria rezultatelor foarte bune, cucerind patru medalii la Openul Italiei la cadeţi şi juniori, desfăşurat, la finalul săptămânii trecute, în localitatea Lignano Sabbiadoro. Sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” a luat startul atât în întrecerile de juniori, cât şi în cele de cadeţi, reuşind să urce de patru ori pe podium. La simplu juniori, Pletea s-a clasat pe locul secund, după ce i-a învins pe Maksim Kiselev (Rusia), cu 4-1, Doyub Kim (Coreea de Sud), cu 4-3, Claus Nielsen (Danemarca), cu 4-2, şi pe Jorge Costa (Portugalia), cu 4-2, dar a pierdut în finală în faţa lui Konstantin Chernov (Rusia), cu 1-4. Sportivul în vârstă de 14 ani s-a revanşat în proba pe echipe, unde a cucerit trofeul, alături de Rareş Sipoş şi Alexandru Manole. Cei trei au învins, pe rând, reprezentativele Belgiei, cu 3-2, Portugaliei, cu 3-1, şi Sloveniei, cu 3-2. La dublu juniori, Pletea a făcut pereche cu Sipoş, cei doi fiind eliminaţi în optimi de dublul slovac alcătuit din Ingemar Peter şi Alexander Valuch, cu 3-2.

FĂRĂ ADVERSAR LA CADEŢI Constănţeanul a strălucit şi la cadeţi, unde a cucerit două medalii de aur. La simplu, i-a învins pe Stefan Peko (Slovacia), cu 3-0, Filip Radovic (Muntenegru), cu 3-0, Simon Soderlund (Suedia), cu 3-2, Daniele Pinto (Italia), cu 3-0, şi pe Florin Spelbuş, cu 3-1. La dublu, Pletea a făcut pereche cu Rareş Sipoş, cei doi adjudecându-şi trofeul după ce au învins în finală cuplul suedez format din Viktor Gullbo şi Simon Soderlund, cu 3-1.

TREI PODIUMURI PENTRU PLĂEAŞU Palmaresul sportivilor constănţeni la Openul Italiei a fost completat de cele trei medalii cucerite de Mihaela Plăeaşu în proba feminină de cadete. La simplu, sportiva de la LPS “Nicolae Rotaru” a terminat pe locul secund, după ce le-a eliminat pe Elli Fiser (Grecia), cu 3-0, Filippa Bergand (Suedia), cu 3-0, Anna Ivannikova (Rusia), cu 3-1, şi pe Ellen Holmsten (Suedia), cu 3-2, dar a pierdut finala românească în faţa Andreei Dragoman, cu 1-3. În schimb, constănţeanca a cucerit medalia de aur în proba de dublu fete, unde a făcut pereche cu Andreea Dragoman, cele două trecând în finală de cuplul ceh Zdena Blaskova şi Stanislava Slezakova, cu 3-1. O altă medalie de aur a venit din proba pe echipe, unde Plăeaşu şi Dragoman au format reprezentativa României, care le-a învins pe Finlanda, cu 3-0, Hong Kong, cu 3-0, şi Suedia, cu 3-1.