Săritorul Rune Velta a devenit campion mondial pe trambulina normală

Campionatele Mondiale de schi nordic

Sport 23 Februarie 2015 / 00:00 484 accesări

Norvegianul Rune Velta a câştigat pentru doar patru zecimi de punct medalia de aur în concursul de sărituri cu schiurile de pe trambulina normală, desfăşurat sâmbătă la Campionatele Mondiale de schi nordic de la Falun (Suedia). Velta l-a devansat cu o diferenţă atât de mică pe germanul Severin Freund, iar medalia de bronz a fost cucerită de austriacul Stefan Kraft. Velta a condus după prima manşă, în care a avut cea mai lungă săritură din concurs, de 95,5 m, şi note ridicate din partea arbitrilor. Kraft era pe locul secund, iar Freund, care sărise tot 95,5 m, dar nu-i convinsese pe arbitri, se afla pe poziţia a treia. În manşa secundă, Freund a sărit 96 m, cea mai lungă săritură a zilei, însă Velta a avut din nou un salt de 95,5 metri şi a primit note mari pentru stil, păstrându-şi primul loc în clasamentul general. Pentru Velta (25 de ani), aceasta a fost prima medalie cucerită vreodată la Campionatele Mondiale. Aseară, la campionatele lumii, a avut loc concursul de sărituri pentru echipe mixte.

JOHANNES RYDZEK A CUCERIT PRIMUL TITLU LA COMBINATĂ NORDICĂ

Primele medalii din concursul de combinată nordică s-au decernat vineri seară. Competiția cu sărituri de pe trambulina normală a fost câştigată de germanul Johannes Rydzek, aflat la prima medalie de aur a carierei la campionatele lumii. Germanul în vârstă de 23 de ani mai urcase în trei rânduri pe podium la CM, însă de fiecare dată cucerise medalia de bronz. Runda de sărituri a fost amânată pentru două ore şi jumătate din cauza vântului puternic de la Falun. În cele din urmă, concursul s-a desfăşurat, iar germanul Eric Frenzel a avut cea mai lungă săritură, 99 m, plecând astfel primul în cursa de schi fond alergată pe distanţa de 10 km. Japonezul Yoshito Watabe a fost al doilea la sărituri, întârzierea sa la schi fond fiind de 21 de secunde faţă de Frenzel, iar francezul Jason Lamy Chappuis, campionul mondial en-titre, ocupa locul 3. Frenzel nu a forţat în cursa de schi fond, fiind repede prins din urmă. Cu un kilometru înainte de finiş, a atacat italianul Alessandro Pittin şi doar Rydzek s-a ţinut după el. Pe ultima linie dreaptă, Rydzek l-a depăşit pe Pittin şi a trecut primul linia de sosire. Pittin a intrat în posesia argintului, iar Chappuis a obţinut bronzul, adunând a opta medalie la CM. Frenzel a fost doar al patrulea. Duminică a avut loc prima probă pe echipe, iar săptămâna aceasta mai sunt programate două concursuri: unul individual cu sărituri de pe trambulina mare şi unul de sprint pe echipe.

NORVEGIA DOMINĂ COMPETIȚIA DE SCHI FOND

Tot sâmbătă, în competiția de schi fond s-au decernat medalii în probele de skiatlon. Norvegianca Therese Johaug a devenit campioană mondială, devansându-le pe compatrioata sa Astrid Jacobsen și pe suedeza Charlotte Kalla. Fosta campioană mondială și dublă campioană olimpică a probei, norvegianca Marrit Bjoergen, s-a clasat doar pe locul 6. Medaliată cu bronz acum patru ani la Oslo, apoi cu argint în 2013 la Val di Fiemme (Italia), Johaug (26 de ani) obține în sfârșit consacrarea la skiatlon, o probă de 15 km. Ea a obținut al treilea titlu individual din carieră, după cele de la 30 km (2011) și 10 km liber (2013). La masculin, unde cursa a fost de 30 km, s-a impus Maxim Vylegzhanin, care a adus Rusiei prima medalie la acest CM. El a fost urmat de campionul olimpic de anul trecut al probei, elvețianul Dario Cologna, și de canadianul Alex Harvey. Cei trei medaliați au sosit într-un interval de numai 1,6 secunde! Vylegzhanin participă pentru a patra oară la CM, având deja în palmares trei medalii de argint, în timp ce la JO 2014 obținuse tot trei arginturi!

Primele probe ale fondiștilor au fost cele de sprint, câștigate de norvegienii Marit Bjoergen și Petter Northug jr. Prima a ajuns la un total de 30 de medalii la marile competiții, dintre care 13 mondiale, iar conaționalul ei are 12 acum. Bjoergen le-a întrecut pe compatrioata Maiken Caspersen Falla și pe reprezentanta gazdelor, Stina Nilsson, iar Northug a fost urmat de canadianul Alex Harvey și de conaționalul său Ola Viegen Hattestad, campionul olimpic de la Soci.