Şase medalii la tenis de masă pentru constănţeni

Tenis de masă / CN Individual seniori

Sport 04 Martie 2013 / 00:00 482 accesări

Timp de trei zile, vineri, sâmbătă şi duminică, Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău, a găzduit Campionatul Naţional Individual de tenis de masă rezervat seniorilor, competiţie care i-a avut printre favoriţi pe sportivii constănţeni. Delegaţia venită din oraşul de la ţărmul mării a reuşit să adune şase medalii, două de aur, una de argint şi patru de bronz. Mare favorită în proba de simplu, Eliza Samara (CS Farul) a pierdut surprinzător în semifinale şi a trebuit să se mulţumească doar cu medalia de bronz. Sportiva pregătită de Viorel Filimon s-a revanşat însă în proba de dublu feminin, unde a câştigat titlul naţional alături de Ioana Ghemeş (CS Farul). Cele două au trecut în finală de cuplul format din Roxana Iamandi (CS Farul ) şi Roxana Istrate (CSM Buzău), în timp ce Cristina Hîrîci (CS Farul) şi Iulia Necula (CSTA Bucureşti) au cucerit medalia de bronz. Samara şi-a trecut în cont şi titlul naţional la dublu mixt, alături de Andrei Filimon (CS 2004 Tomis). Cei doi, campioni europeni en titre, au avut un parcurs perfect, pierzând un singur set de-a lungul competiţiei. La masculin, singura medalie a fost obţină de Alexandru Cazacu (CS 2004 Tomis), care a prins ultima treaptă a podiumului în proba de dublu, alături de George Coroian (Electrica Sf. Gheorghe).