Şase medalii pentru karatiştii constănţeni la CN

Sport 27 Noiembrie 2008 / 00:00 599 accesări

Evoluţie excelentă pentru sportivii de la C.S. “Marea Neagră”, care au participat, duminică, la Campionatul Naţional de Karate Kumite interstiluri WKF, desfăşurat la Covasna. Clubul constănţean a fost reprezentat în cadrul întrecerii de cinci sportivi, patru dintre ei reuşind să urce pe podium: Gidu Ioan Zal (14 ani, cat. 45 kg) - locul III la minicadeţi, Antonache Alexandru (13 ani, cat. 70 kg) - locul I la minicadeţi, Neagu Alexandru (16 ani, 60 kg) – locul III la cadeţi şi locul II la tineret (17-20 ani), Enache Alin Nicolae (17 ani, 65 kg) - locul II la cadeţi şi locul II la tineret. La concurs au participat 174 de sportivi din 21 de cluburi de la Federaţia Română de Karate Modern de la toate stilurile de Karate modern: Shotokan, Shito-Ryu, Wado-Ryu şi Goju-Ryu. Pentru aceştia, competiţia de la Covasna a fost ultimul test înaintea Campionatului European de Karate din stilul Shotokan ESKU (European Shotokan Karate Union), care se va desfăşura la Oradea în perioada 6-7 decembrie. “Concursul a fost greu, cu mulţi sportivi valoroşi pe categorie, dar rezultatele obţinute sînt bune. Cei doi cadeţi (n.r.: Nicolae Alin Enache şi Alexandru Neagu) au fost selecţionaţi în lotul naţional al României pentru participarea la Campionatul European de Karate ESKU, din luna decembrie, de la Oradea. Faţă de campionatul naţional de stil, forma sportivilor a fost mult mai bună, dar în perioada următoare rămîn de pus la punct anumite aspecte legate de tactica luptei”, a declarat preşedintele clubului constănţean, Florin Iordănoaia, cel care a însoţit sportivii la Covasna. Concursul a fost supervizat şi de preşedintele federaţiei Adrian Popescu-Săcele (8 dan Karate WKF). Deplasarea la campionat a fost sprijinită de Consiliul Judeţean Constanţa, conducerea clubului şi sportivii mulţumind pentru sprijinul acordat.