Sătmăreanul Otto Tardi a cîştigat Cupa “Farul” la spadă

Sport 26 Mai 2008 / 00:00 962 accesări

Timp de patru zile, Constanţa a fost capitala spadei româneşti, în Sala “Tomis” întrecîndu-se cei mai buni sportivi din ţară ai acestei discipline. Regalul spadasin a debutat, joi, cu turul Campionatului Naţional de seniori, la capătul căruia primii 16 clasaţi au obţinut calificarea în marea finală, programată, în toamnă, la Oradea. Clubul Sportiv Farul Constanţa a reuşit să-şi plaseze trei sportivi în ultimul act al Naţionalelor. Cei trei performeri sînt Cosmin Kortyan (locul 4, antrenor Mihaela Ion), Răzvan Micu (locul 12, antrenor Gheorghe Horia) şi Horia Zugravu (CSS 1 - Farul, locul 14, antrenor Ion Niţulescu).

Vineri şi sîmbătă au avut loc calificările Superligii, urmate de întrecerile contînd pentru turul I al competiţiei pe echipe. CS Farul a aliniat două echipe în preliminarii, însă doar una (CS Farul 1) a obţinut calificarea în finala de opt. Din păcate, CS Farul 1, în componenţa Cosmin Kortyan, Laurenţiu Gherman, Ionuţ Cristian şi Marian Vlad (antrenor Mihaela Ion), a înregistrat înfrîngeri pe linie şi după etapa inaugurală se află pe ultimul loc în clasament. Lideră este Crişul Oradea (7p), urmată de CS Satu Mare (6p) şi CSU Tg. Mureş (5p).

Sîmbătă după-amiază s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de spadă rezervate veteranilor, unde s-a concurat pe două categorii de vîrstă: 45-55 de ani şi +55 de ani. La categoria 45-55 de ani s-a impus Ionel Bărbosu, care i-a devansat pe constănţenii Ion Dima (locul 2, fost vicepreşedinte CS Farul) şi Ion Niţulescu (locul 3). La +55 de ani, campion naţional a devenit Octavian Zidaru (director tehnic al Federaţiei Române de Scrimă), urmat de Mircea Manciuc şi Adrian Cărămidă.

Ultima zi de întreceri a spadasinilor a fost rezervată Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin”, ediţia a 12-a, competiţie desfăşurată ieri dimineaţă. Sita a cernut dramatic, iar în semifinale şi-au făcut loc doi sportivi de la CS Farul, Cosmin Kortyan şi Sebastian Bezem (antrenor Gheorghe Horia). Ambii au pierdut însă confruntările din penultimul act şi s-au clasat pe locul 3. Dacă Bezem s-a înclinat în faţa stelistului Marius Badea, scor 7-15, Kortyan a cedat în faţa sătmăreanului Otto Tardi, scor 10-15. Laureatul ediţiei 2008 a fost Tardi, învingător, cu 15-12, în faţa lui Badea. Primii opt clasaţi la Cupa “Farul” - Memorialul “Paul Călin” au fost recompensaţi financiar. La final a avut loc festivitatea de premiere, care a fost oficiată de Alexandru Mironov (preşedinte de onoare al Federaţiei Române de Scrimă), Ioan Halmaghi (preşedintele Comisiei de Competiţii din cadrul FRS), Ilie Floroiu (preşedintele CS Farul) şi Dumitru Mihăilescu (vicepreşedinte CS Farul).