S-au stabilit semifinalistele Cupei României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 06 Decembrie 2014 / 00:00 716 accesări

Formațiile CFR Cluj, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești și Steaua București sunt semifinalistele ediției 2014-2015 în Cupei României-Timișoreana la fotbal. Joi seară, la Cluj Napoca, la Tg. Mureș și Craiova, echipele oaspete, Petrolul și Steaua, s-au impus la limită, făcând pasul în „careul de ași” al competiției.

Înainte de startul partidei de la Craiova, care s-a disputat cu casa închisă, biletele epuizându-se la ora 17.00, au avut loc focuri de artificii şi s-au aruncat confetti. Lovitura de începere a întâlnirii CS U. Craiova - Steaua București a fost dată de Ilie Balaci. Rusescu a înscris în minutul 69, dintr-un penalty acordat pentru un presupus fault al lui Bălgrădean la Râpă. Antrenorul gazdelor, Sorin Cârţu a declarat, la finalul meciului pierdut în faţa Stelei, că oaspeţii au înscris dintr-un penalty acordat eronat de centralul Alexandru Tudor şi că înfrângerea oltenilor este nemeritată. Constantin Gâlcă, antrenorul Stelei, a spus că atmosfera pe stadion a fost foarte bună şi că îi pare rău că arena „Ion Oblemenco” nu o să mai existe. Legendarul stadion din Bănie, martorul atâtor victorii de marcă ale „campioanei unei mari iubiri”, va fi demolat, urmând să fie construită o arenă modernă.

Rezultatele partidelor din sferturi - marți: CS Mioveni - CFR CLUJ 3-4 (B. Stoica 36, Nilă 51, Galan 59 / Tade 62-pen, 87, Chanturia 68, Ivanovksi 90+4) miercuri: UNIVERSITATEA CLUJ - Pandurii Tg. Jiu 1-0 (Ceppelini 55); joi: ASA Tg. Mureș - PETROLUL PLOIEȘTI 0-1 (Albin 88), CS Universitatea Craiova - STEAUA BUCUREȘTI 0-1 (Rusescu 69-pen.).