S-au stabilit sferturile de finală

Cupa “Friends” la minifotbal, play-off

Sport 16 Aprilie 2013 / 00:00 631 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au decis cele opt sfertfinaliste din play-off-ul Cupei “Friends”, competiţie care se desfăşoară în cadrul Campionatului Naţional de minifotbal. Iată rezultatele înregistrate în manşa retur a optimilor de finală: Soveja - Poarta 6 2-8 (Meciul 1 din play-off; 1-6 în tur); Palas - Cetăţenii 6-6 (Meciul 8; 5-8 în tur); Triumf - Doraly Mall 5-17 (Meciul 2; 5-11 în tur); Victoria Cumpăna - Cariocas 8-5 (Meciul 7; 12-6 în tur); Auto Garage - Arsenal Inel II 4-7 (Meciul 3; 1-5 în tur); Macul Roşu - Tomis Nord 4-6, 5-6 la lovituri de departajare (Meciul 6; 6-4 în tur); Expert Media Team - Tiki Taka 8-6 (Meciul 4; 6-9 în tur); Club Auto Tomis - FBT & Valea Dacilor 3-6 (Meciul 5; 10-8 în tur).

Iată împerecherile din sferturi de finală: Poarta 6 - Cetăţenii (Meciul 1); Doraly Mall - Victoria Cumpăna (Meciul 2); Arsenal Inel II - Tomis Nord (Meciul 3); Tiki Taka - FBT & Valea Dacilor (Meciul 4). În semifinale vor juca învingătoarea meciului 1 cu învingătoarea meciului 4, respectiv 2 cu 3. În sferturi şi semifinale se joacă tur-retur, iar la scor general egal se aplică regula golurilor înscrise în deplasare. Dacă fiecare echipă câştigă câte o manşă, cu acelaşi scor, după meciul retur se execută lovituri de departajare (mai întâi o serie de trei penalty-uri, apoi unul cu unul). Dacă partida tur se încheie la egalitate, după joc se execută lovituri de departajare. În finală se joacă în sistemul “cel mai bun din trei partide”.